SON DAKİKA
Hava Durumu

3. Uluslararası Kırım Platformu Parlamenterler Zirvesi nerede düzenlenecek?

Kırım’ı Rus işgalinden kurtarmaya yönelik tüm ulusal ve uluslararası çabaları bir araya getirerek koordine etmeyi amaçlayan Uluslararası Kırım Platformunun 3. Parlamenterler Zirvesinin düzenleneceği yer belli oldu.

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2024 15:30
Haber Güncellenme Tarihi: 26.02.2024 17:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
3. Uluslararası Kırım Platformu Parlamenterler Zirvesi nerede düzenlenecek?

Uluslararası Kırım Platformu, Kırım’ı Rus işgalinden kurtarmaya yönelik tüm ulusal ve uluslararası çabaları bir araya getirerek koordine etmeyi amaçlıyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenkıy tarafından 2021 yılında kurulan platform hükumet temsilcileri, milletvekilleri ve önde gelen uzmanlar için bir koordinasyon sağlıyor. 2024 yılında 3'cüsü yapılacak Uluslararası Kırım Platformu Parlamenterler Zirvesinin Letonya’da düzenleneceği bildirildi.

Kıyiv’de dün düzenlenen “Ukrayna. 2024 Yılı” başlıklı forumda konuşan Ukrayna Parlamentosu Başkanı Ruslan Stefançuk, 3. Uluslararası Kırım Platformu Parlamenterler Zirvesine ilişkin açıklama yaptı. Stefançuk, “Bu sene zirveyi Letonya’da gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” diyerek son iki yılda dünya ülkelerinin parlamentolarının Kırım Platformunun düzenlenmesi fikrini çok aktif bir şekilde desteklediğini belirtti.

KIRIM PLATFORMU İKİNCİ PARLAMENTER ZİRVESİ

İlk olarak 2022'de Hırvatistan’ın başkenti Zagreb şehrinde düzenlenen zirve, 2023 yılında Çekya’nın başkenti Prag şehrinde yapıldı. Dünyanın birçok ülkesinden gelen parlamento temsilcilerinin katılımıyla  gerçekleşen zirvenin ana gündemi Kırım’ın Rus işgali oldu. Yaklaşık 70 yabancı heyetin yer aldığı zirveye, bu yıl ilk kez bazı Afrika ve Latin Amerika ülkelerinin parlamento heyetleri de katılım gösterdi.

Uluslararası Kırım Platformu'nun ilk parlamento zirvesi, Ekim 2022'te Hırvatistan'ın Zagreb kentinde düzenlendi. Etkinliğe 50'den fazla ülke ve kurumdan heyet katılım sağladı. Zirve katılımcıları, diğer hususların yanı sıra, Kırım’daki ciddi ve sistematik insan hakları ihlallerini ve suistimalleri kınadıkları ortak bir bildiriyi kabul etti.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu; Ukrayna’nın, Kırım’daki Rus işgaline yönelik uluslararası tepkileri artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı genişletmek, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlatıldı.

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor: devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Kırım Platformu, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başladı. Zirveye katılan 46 ülke ortak Kırım Platformu Deklarasyonu imzaladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.