SON DAKİKA
Hava Durumu

9 Kırımlı kadın Rusya tarafından yasa dışı olarak alıkonuluyor

Biri Kırım Tatarı Leniye Umerova olmak üzere toplamda 9 Kırımlı kadın Kremlin rejimi tarafından yasa dışı olarak alıkonuluyor.

Haber Giriş Tarihi: 14.05.2024 15:00
Haber Güncellenme Tarihi: 14.05.2024 16:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
9 Kırımlı kadın Rusya tarafından yasa dışı olarak alıkonuluyor

Rus işgali altındaki Kırım ve Rusya’daki hapishanelerinde, düzmece davalar çerçevesinde alıkonulan 9 Kırımlı kadın, yasa dışı olarak tutuluyor.

Kırım Tatar Kaynak Merkezi, 10 Mayıs 2024 tarihinde yayımladığı açıklamada, “Rus yönetimi işgal altındaki Kırım’da yaşayan kadınların haklarını ihlal ediyor… Halihazırda 1'i Kırım Tatarı olmak üzere 9 Kırımlı kadın FSB'nin (Rusya Federal Güvenlik Servisi)  gözetiminde bulunuyor.” bilgisini paylaştı.

Açıklamaya göre, Kremlin rejimi tarafından yasa dışı olarak alıkonulan, Olena Voynarovska, İrına Gorobtsova, Olga Kravçuk ve Leniye Umerova mahkeme öncesi gözaltı merkezlerinde; Valeriya Goldenberg, İrına Danılovıç, Galina Dovgopola, Nina Malahova ve Ganna Suhonosova Rus cezaevlerinde alıkonuluyorlar.

Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı işgal etmesinden sonra yüzlerce aktivistin tutumları yüzünden baskıya uğradığını hatırlatan Kırım Tatar Kaynak Merkezi, “İlk başta sadece erkekler baskıya uğradı. Ancak Rus yönetimi durmadı ve kadın nüfusunun haklarını da kısıtlamaya başladı. Kırım’daki en savunmasız grup siyasi tutsakların eşleridir. Genellikle dindar, çok zengin olmayan, çok çocuklu aileler. Evin geçimini sağlayan tek kişi gözaltına alındıktan sonra ailenin geçimini sağlama sorumluluğu kadınlara düşüyor… Yakınlarına destek olmak için  siyasi tutsakların eşleri ve anneleri tek kişilik eylem düzenliyor, mahkemelere geliyorlar. Bu yüzden işgalciler onları gözaltına alıyor, tehdit ediyor, para cezasına çarptırıyorlar.” açıklamasında bulundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.