SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalcilerden Kırım Tatar imama “misyonerlik” suçlaması!

Rus işgali altındaki Kırım’da Kırım Tatar imam İsmail Yurdamov'a sözde yasa dışı misyonerlik faaliyetlerinde bulunma suçlaması yöneltildi.

Haber Giriş Tarihi: 14.12.2023 11:03
Haber Güncellenme Tarihi: 14.12.2023 11:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalcilerden Kırım Tatar imama “misyonerlik” suçlaması!

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, dün işgal güçleri tarafından alıkonulan Cuma Eli (Privetnoye) köyü sakini Kırım Tatar imam İsmail Yurdamov hakkında sözde yasa dışı misyonerlik faaliyetlerinde bulunma suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. 

Rus işgal güçleri, dün Kırım’ın İslam Terek (Kırovskoye) bölgesindeki Cuma Eli (Privetnoye) köyünde yaşayan İsmail Yurdamov’un evine baskın düzenleyerek arama yaptı. Evdeki arama bittikten sonra işgalciler, Yurdamov’u arabaya bindirerek köydeki camiye götürdü ve orada da arama yaptı. Daha sonra Yurdamov, İslam Terek kasabasındaki sözde polis karakoluna götürüldü.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatından yapılan açıklamaya göre; karakolda Yurdamov’a sözde yasa dışı misyonerlik faaliyetlerinde bulunma suçlaması yöneltildi. İfadesi alındıktan sonra Kırım Tatar imam serbest bırakıldı.

İŞGALCİLER SİYASİ TUTSAKLARA DESTEK VERENLERE BASKI UYGULUYOR

20 yıldır köydeki camide imamlık yapan Yurdamov’un baskılara uğrayan Kırım Tatarlarına destek vermek için mahkemelere katıldığı ve destek açıklamalarında bulunduğu belirtildi.

Kırım’ın işgalci yönetimi, Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla daha önce de bir dizi Kırım Tatar imam hakkında sözde yasa dışı misyonerlik faaliyetlerinde bulunma suçlamaları yöneltmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.