SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım'daki Rus işgalinin ilk şehidi Reşat Ametov anılıyor

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın ilk şehidi olan Kırım Tatar kahraman Reşat Ametov’un bugün doğum günü. 1975 yılında doğan Reşat Ametov yaşasaydı 49 yaşında olacaktı.

Haber Giriş Tarihi: 24.01.2024 18:21
Haber Güncellenme Tarihi: 24.01.2024 18:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım'daki Rus işgalinin ilk şehidi Reşat Ametov anılıyor

26 Şubat 2014'te Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da cinayete kurban giden Reşat Ametov, doğum gününde anılıyor. Rus işgalinin ardından Reşat Ametov, Rusya’nın Kırım’ı ele geçirme operasyonunu protesto etmek amacıyla, 3 Mart 2014 tarihinde, Rus askerleri ve milisler tarafından kuşatılmış Kırım Bakanlar Kurulu binasının önünde tek kişilik protesto eylemi düzenlemişti. Kimliği belirsiz kişiler Ametov’u, Akmescit’in (Simferopol) tam merkezinde gün ortasında kaçırdı. Acımasız işkence izleri taşıyan Reşat Ametov’un cesedi 15 Mart 2014 tarihinde bulundu.

 REŞAT AMETOV'A NE OLDU?

Kırım Tatar kahraman Reşat Ametov’un eşi Zarina’nın aktardığına göre, kocası 3 Mart’ta (2014) askerlik şubesine gitmek üzere saat 07.30’da Akmescit’teki evinden ayrıldı. Ametov aynı gün en son Lenin meydanındaki eylemde görülmüştü. Görgü tanıkları, Lenin meydanında tek başına eylem yapan Reşat Ametov’a ikisi kamuflajlı, biri sivil giyimli 3 milisin yaklaştığını ve Ametov’u bir arabaya bindirerek bilinmeyen bir yere götürdüklerini anlattı. Bundan sonra Reşat Ametov’la bir daha iletişim kurulamadı. Daha sonra internette milislerin Reşat Ametov’u Lenin Meydanı’ndan götürdüğü ve araca bindirdiği anların görüntüleri yayınlandı.

İşkence izleri olan Reşat Ametov’un naaşı, 15 Mart 2014 tarihinde Karasupazar Bölgesi Ortalan Köyünde bulunmuştu. Kafası bant ile sarılı cesedin yanında kelepçe de bulundu. Reşat Ametov, 18 Mart 2014 tarihinde Akmescit’in Abdal Mezarlığı’nda toprağa verildi. Reşat Ametov’u son yolculuğa uğurlamak için yaklaşık 2 bin kişi toplandı. Reşat Ametov, 24 Ocak 1975 tarihinde doğmuştu.

 UKRAYNA HALK KAHRAMANI NİŞANINA LAYIK GÖRÜLDÜ

Reşat Ametov, 2015 yılının Kasım ayında Ukrayna Halk Kahramanı nişanına layık görüldü. 3 çocuk babası olan Reşat Ametov öldürüldüğünde en küçük kızı sadece 3 aylık idi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 18 Mayıs 2017’de Kırım’ın Rusya tarafından işgaline karşı tek kişilik protesto eylemi düzenleyen ve Mart 2014’te işkenceyle öldürülen Kırım Tatarı Reşat Ametov’a Ukrayna Kahramanı unvanını verdi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ukrayna Kahramanı unvanını taşıyan “Altın Yıldız” nişanını 2 Mart 2018 tarihinde şehidin ağabeyi Refat Ametov’a takdim etti.

REŞAT AMETOV'UN KATİLLERİ UKRAYNA'DA YARGILANACAK

Rus işgaline uğrayan Kırım’ın ilk şehidi olan Kırım Tatarı Reşat Ametov’un katilleri Ukrayna'da yargılanacak. İsmini vermeden konuşan Ukrayna'ya bağlı Kırım Savcılığından bir yetkili, sanıkların adlarını açıkladı. Kırım Savcılığı, 13 Kasım 2023 tarihinde bir açıklama yaparak; 2014 yılında Kırım'ın Rusya tarafından işgalinin ilk şehidi Kırım Tatarı Reşat Ametov’un katili olan Rus askeri ve Kırım’daki Rus işbirlikçisi yasa dışı örgütün iki üyesinin Ukrayna’da yargılanacağını duyurdu.

Kırım Haber Ajansı (QHA) olarak Kırım Tatar şehidi Reşat Ametov’u saygıyla anıyoruz.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.