SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Platformu Zirvesi'nin hazırlıkları devam ediyor

2024 yılı ekim ayında Letonya'nın başkenti Riga'da yapılacak olan Kırım Platformu Parlamenter Zirvesi'nin hazırlıkları Kıyiv'de gerçekleşen toplantıda ele alındı.

Haber Giriş Tarihi: 13.06.2024 23:06
Haber Güncellenme Tarihi: 13.06.2024 23:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Platformu Zirvesi'nin hazırlıkları devam ediyor

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Tamila Taşeva ve Kırım Platformu Destek Servisi Başkanı Maria Tomak, 12 Haziran 2024 tarihinde, Letonya'nın Ukrayna Büyükelçisi Ilgvars Klava, Parlamento Başkanının Dışişleri Danışmanı Juris Pekalis, Parlamento Başkanının Stratejik Yönetim Danışmanı Edgars Pudzis ve Letonya'nın Ukrayna Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı Madara Silina ile Kıyiv'de bir araya geldi.

GÜNDEM KIRIM PLATFORMU ZİRVESİ

Görüşmede Ekim 2024'te Letonya'nın başkenti Riga'da düzenlenecek olan Kırım Platformu Parlamenter Zirvesi'nin hazırlıkları ele alındı. Taşeva konuklara Kırım Platformu Ofisinin faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Taşeva tertip edilecek zirve programına, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin yanı sıra Rus saldırganlığından doğrudan etkilenen kişilerin de dahil edilmesi gerektiğine işaret etti.

Öte yandan toplantıda, Kırım'ın gelecekte yeniden entegrasyonu çerçevesinde Letonya'nın bilişsel işgalden kurtulma ve Rus kolonizasyonunun sonuçlarının üstesinden gelme deneyiminin incelenmesi ve dikkate alınmasının önemi üzerinde duruldu.

Letonya tarafı ayrıca zirve çerçevesinde kültürel ve güvenlik önlemleri konusunu da gündeme getirdi.

Taraflar görüşme sonunda, ekim ayı için anlamlı bir programın etkin bir şekilde hazırlanması için iş birliğini sürdürme konusunda mutabık kaldı. 

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu; Ukrayna’nın, Kırım’daki Rus işgaline yönelik uluslararası tepkileri artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı genişletmek, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlatıldı.

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor: devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Kırım Platformu, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başladı. Zirveye katılan 46 ülke ortak Kırım Platformu Deklarasyonu imzaladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.