SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Savcılığından sözde Kırım Müftüsü Emirali Ablayev’e suçlama

Ukrayna'ya bağlı Kırım Savcılığı, işgalci Kremlin rejiminin Ukrayna’ya karşı saldırganlığına destek veren hain, sözde Kırım Müftüsü Emirali Ablayev’e suçlama yöneltti.

Haber Giriş Tarihi: 17.02.2023 15:23
Haber Güncellenme Tarihi: 17.02.2023 16:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Savcılığından sözde Kırım Müftüsü Emirali Ablayev’e suçlama

Ukrayna yetkilileri, Kırım’da Rusya ile işbirliği yaparak devletlerine ihanet eden kişilerin peşini bırakmıyor. Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında faaliyete başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, işgalin ilk günlerinden beri Kremlin yönetimi ile işbirliği yapan sözde Kırım Müftüsü Emirali Ablayev’e suçlama yöneltti.

Kırım Savcılığı Basın Servisi tarafından yapılan açıklamada, "Geniş çaplı işgal saldırısının başlamasından sonra, geçen yılın eylül ayında, sözde Kırım müftüsü aktif olarak, Kırım Tatar halkını düşmanın eylemlerini desteklemeye davet etmeye başladı. Propaganda medyalarda konuşan sözde müftü yarımadanın işgalini haklı gösteriyor, Rusya’nın silahlı saldırganlığı hakkında olumlu konuşuyor ve genel olarak ‘Rus dünyanın fikirlerini’ yayıyor" denildi.

Bununla birlikte sözde müftünün konuşmalarında, Ukrayna yönetimi ve işgale karşı çıkan Kırım Tatar temsilcilerini kınadığı ifade edildi.

İŞBİRLİKÇİ ABLAYEV, RUS SALDIRGANLIĞINI HAKLI ÇIKARIYOR!

Savcılık işbirlikçi müftünün eylemlerinin, Rusya’nın Ukrayna'ya karşı yürüttüğü silahlı saldırısını meşrulaştırma, haklı çıkarma, saldırganı yüceltme ve işgalcilerle işbirliği olarak sınıflandırıldığını aktardı.

Söz konusu suçlamalar çerçevesinde işbirlikçi Ablayev, 12 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

İlgili İçerikler
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.