SON DAKİKA
Hava Durumu

Nariman Celal Rus esaretinden yazdı: Yürüdüğümüz yoldan dönmeyelim

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı, siyasi tutsak Nariman Celal, Rus esaretinden yeni bir mektup gönderdi. Nariman Celal'in "“Ketken Yolumızdan Burulmayıq” adını taşıyan mektubu, Dünya Ana Dili Günü'ndeki dünya çapında düzenlenen diktenin metni olarak kullanıldı.

Haber Giriş Tarihi: 24.02.2023 22:54
Haber Güncellenme Tarihi: 24.02.2023 23:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Nariman Celal Rus esaretinden yazdı: Yürüdüğümüz yoldan dönmeyelim

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı, siyasi tutsak Nariman Celal, Rus esaretinden yeni bir mektup gönderdi. Dünya Ana Dili Günü'nde Nariman Celal'in kaleme aldığı bu mektup, dünyanın farklı yerlerinde yaşayan Kırım Tatarlarının katıldığı diktede yazılan metindi.

NARİMAN CELAL'İN MEKTUBU

"Yürüdüğümüz Yoldan Dönmeyelim"

Güneş şimdi tepede... Açık, bulutsuz güne, otların kokusuna, ağacın dalına güvenip özgürce ana dilimizde konuşmaktan zevk alıp, üzülmeden kırılmadan kendi dilimizde konuşarak, yavaş yavaş yaşıyoruz.

Hepimiz farklıyız ama bizi, ortak bir hafıza, ortak bir acı ve ortak bir umut birleştirdi. Ana dilimizde konuşmak, vatanımızda rahat ve serbest yaşama arzusu, bizi bugün buraya bu kutlu yola çıkardı.

Kırım'ı bugün korku, ikiyüzlülük, alçaklık, yalan ve iftira kapladı. İnsanları mecalsizlik, güçsüzlük bağladı. İnsanların içini yaktı.

Serbestçe nefes almaya ve düşünmeye yasak olan ne varsa buna kulak asmayıp konuşturmuyorlar.

Diyorlar ki, aklımızı, ruhumuzu, milli hareketimizi tozlu zinciler sardı. İleri attığımız her bir adım bizi bu zayıflık duygularından uzaklaştıracak.

İlerlediğimiz müddetçe yolumuz daha da zor hale gelecek. Lakin birbirimize destek gösterip adım adım hedefe doğru ilerleyeceğiz. Etrafa bakıp fikirlere dalıyorum nice insanlar bu hareket sayesinde yükseldi. Ne kadarı bizden sonra daha da yükselecek? Ne kadarı maksadına erişti? Ve uçurumun kenarında oturup özgür Kırım'ın  özgür Vatanın kayasında, dağlarında, sonsuz çöllerinde esen serin taze yellerini içine çeke çeke zevk aldı.

İnsanın dertlerine, ıstıraplarına pervasızca bakıyor bazen suskun Çatırdağ...  Her şeyi gördü, her şeyi biliyor. 

İnanarak ve güvenerek Çatırdağ'ın taşlarına dokunuyorum ve uzak geçmişe dalıyorum. Çatırdağ da beni duyuyor sanki aramızda derin ebedi bir bağ var.

Bugün yaşadığımız tüm gam kasavet üzüntü yok oluyor ve onların yerine yeni hedefler için güçleniyorum. Yüreğimde ise metanet duygusu var oluyor. 

Çatırdağ ayakta durdukça, bizim çocuklarımız ve torunlarımız da ana vatanımız Kırım'da yaşayacak. Yüce dağ ise dünya durduğu kadar duracak ve o kadar da yaşayacak.

Yeter ki, bizler hedefe ulaşacak ülkümüzden asla vazgeçmeyelim.

NARİMAN CELAL RUS ESARETİNDE

Rus istihbaratından 7 Eylül 2021 tarihinde yapılan açıklamada, Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde sözde “sabotaj eyleminin” düzenlendiği iddia edilirken “sabotajın” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiği ileri sürülmüştü. FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etmişti. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verilmişti.

3 KIRIM TATARI HAKKINDA TUTUKLAMA KARARI ALINDI

Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 6 Eylül’de KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında tutuklama kararı almıştı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Nariman Celal, Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle suçlamıştı.

ALIKONULAN KIRIM TATARLARINA İŞKENCE UYGULANDI

İşgalciler, günler boyunca Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un bağımsız avukatlarla görüşmesine izin vermemişti. Daha sonra büyük çabalar sonucu müvekkil ile görüşen avukat Ayder Azamatov, işgalci Rus güçlerinin Kırım Tatarlarına işkence uyguladıklarını anlatmıştı.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında tutuklama cezası kararı alınmıştı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerde FSB görevlileri tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açılmıştı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı almıştı.

BASKI İÇİN BİR BAHANE

İşgalci güçler tarafından Nariman Celal, Asan Ahtemov ile Aziz Ahtemov’a yöneltilen suçlamalar çerçevesinde Aralık 2021’de iki Kırım Tatarının evine baskın düzenlenmişti. Evlerde yapılan aramalardan sonra Kırım Tatarları Kurtumer Çalgozov ve Nariman Ametov sorgulanmak üzere alıkonulmuştu. Nariman Ametov sorgulama sırasında kendisine elektrikle işkence uygulandığını bildirmişti.

İŞGALCİ MAHKEME 3 KIRIM TATARINA HAPİS CEZASI

Rus işgali altındaki Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesi, 21 Eylül 2022’de kurmaca suçlamalar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal ve Kırım Tatar aktivistler Asan Ahtemov ile Aziz Ahtemov hakkında aldığı kararları açıkladı. Sözde mahkeme, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal hakkında 17 yıl hapis cezası, Asan Ahtemov hakkında 15 yıl hapis cezası, Aziz Ahtemov hakkında ise 13 yıl hapis cezası kararı aldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.