SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus işgalindeki Kırım'da Ukrayna karşıtlığı paranoya haline geldi!

Rus işgali altındaki Kırım’da yaşayan bir genç kız, Ukrayna bayrağının renkleri ile ilgili paylaşımı dolayısıyla şikayet edildi. Genç kız, kameralar önünde zorla özür dilemek zorunda kaldı.

Haber Giriş Tarihi: 14.11.2023 19:46
Haber Güncellenme Tarihi: 14.11.2023 21:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus işgalindeki Kırım'da Ukrayna karşıtlığı paranoya haline geldi!

İşgalci Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı işgal girişimi ve saldırılar devam ederken Putin Rusyası, işgal ettiği Kırım'da ırkçı, faşist ve şovenist Rus propagandasına altın çağını yaşatıyor. Kırım'da Rus yanlısı yönetimin yarattığı paranoya yüzünden Ukrayna veya Kırım'a dair en küçük bir destek gösterisi bile şikayet sebebi haline geldi.

Ukrayna topraklarının tamamına karşı 24 Şubat 2022 tarihinde işgal girişimi ve saldırılar başlatan Rusya'da faşist, emperyal ve şovenist propaganda zirveye ulaştı. Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Anton Geraşçenko, bugün sosyal medya hesabında Kırım'da bir genç kızın Ukrayna bayrağının renkleri ile ilgili paylaşımı dolayısıyla zorla özür dilediği videoyu paylaştı. 

Geraşçenko paylaşımında, "Geçici olarak işgal edilen Kırım'da yaşayan bir kişi, sosyal medyada bardağında mavi ve sarı pipetlerin olduğu bir fotoğraf yayımladı. Rusya yanlısı hükumete ait Telegram kanalının yazarı, bu kişi hakkında suç duyurusunda bulundu. Ve bu kız, kameralar karşısında özür dilemek zorunda kaldı"  ifadelerini kullandı. 

Kırım'da yaşayan Yekaterina Osipova, işgalciler tarafından zorla Rus bayrağı önünde video çektirildi. Osipova çektiği videoda, “Ben Yekaterina Osipova, Sivastopol’de (Akyar) doğdum ve tüm hayatım boyunca burada yaşadım. Sarı ve mavi renkli fotoğrafların olduğu Instagram postları için özür dilemek isterim. Onları uzun zaman önce almıştım. 'Yaşadığım ülkeye' tamamen saygı duyuyor ve destekliyorum'” dedi.

KIRIM'DA RUS ŞOVENİZMİ ARTARAK DEVAM EDİYOR

Rusya'nın 2014 yılında işgal ettiği Kırım'da, özellikle Ukrayna'nın tamamına karşı başlatılan topyekun savaş nedeniyle baskılar artıyor. Adeta bir paranoya halini alan baskılar, her geçen gün artarak devam ediyor. Kırım Tatar halkının mücadelesine ve Ukrayna'ya karşı en ufak bir destek bile bu paranoya tarafından cezalandırılıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.