SON DAKİKA
Hava Durumu

Son bir yılda en az 6 Kırımlı siyasi tutsak işkence gördü

Rus işgali altındaki Kırım’da son bir yılda en az 6 siyasi tutsak, işkenceye maruz bırakıldı.

Haber Giriş Tarihi: 24.02.2023 09:43
Haber Güncellenme Tarihi: 24.02.2023 23:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Son bir yılda en az 6 Kırımlı siyasi tutsak işkence gördü

Rusya’nın tam bir yıl önce Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi ve saldırı başlatmasıyla birlikte, yıllardır işgal altında bulunan Kırım’daki insan hakları durumu daha da kötüleşti. KrımSOS insan hakları örgütü, son bir yıl içinde Kırım’da en az 6 siyasi tutsağın işkenceye maruz bırakıldığını bildirdi.

KrımSOS insan hakları örgütü temsilcisi Yengen Yaroşenko, “2022 yılı boyunca en az 6 siyasi tutsağa karşı işkencenin uygulandığı kayda geçirildi. Enver Kroş ve İrına Daniloviç alıkonulduktan sonra işkencelere maruz bırakıldı. Bunun dışında İrına Daniloviç tutukevinden mahkeme salonuna sevk edilirken darp edildi.Rüstem Osmanov, Ruslan Abdurahmanov, Yaroslav Juk ve Oleksiy Kiselyov işgal altındaki topraklarda kaçırıldıktan sonra ağır işkence gördü.” şeklinde açıklama yaptı.

İNSANLIK DIŞI MUAMELE

İnsan hakları savunucuları, Kırım Tatar siyasi tutsakların işkenceye ek olarak zalimce ve insanlık dışı muameleye maruz kaldıklarına da dikkat çekiyor. Örneğin, uygun sağlık bakımı sağlanmadığı için Şubat 2023’te Konstantin Şıring ve Cemil Gafarov olmak üzere iki Kırımlı siyasi tutsak hayatını kaybetti.

İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM’DA BASKILAR DEVAM EDİYOR

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Temsilciliğinin verilerine göre Rusya, 116’sı Kırım Tatarı olmak üzere toplamda 181 Ukrayna vatandaşı siyasi tutsak yasa dışı olarak alıkonuluyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.