SON DAKİKA
Hava Durumu

İstanbul'da "Türk Dünyası'nın Umay Ana'sı" ödülleri takdim edildi

"Cumhuriyetin 100. Yılında Türk Dünyası'nın Umay Anaları Ödül Töreni" ile Türk dünyasına hizmet eden ve bu kapsamda yaptığı çalışmalarla öne çıkan kadınlar ödüllendirildi.

Haber Giriş Tarihi: 22.12.2023 13:05
Haber Güncellenme Tarihi: 22.12.2023 13:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İstanbul'da "Türk Dünyası'nın Umay Ana'sı" ödülleri takdim edildi

Umay Ana Türk Dünyası Kadınlar Birliği tarafından düzenlenen Cumhuriyetin 100. Yılında Türk Dünyası'nın Umay Anaları Ödül Töreni, dün İstanbul'da gerçekleştirildi. Törende, Türk dünyasına hizmet eden ve bu kapsamda yaptığı çalışmalarla öne çıkan kadınlara ödülleri takdim edildi.

Kırım Haber Ajansına (QHA) Konuşan Umay Ana Türk Dünyası Kadınlar Birliği Başkanı Prof. Dr. Mualla Uydu Yücel, “Umay Ana Türk Dünyası Kadınlar Birliği, 2021 yılında Türk dünyasındaki tüm kadınların sesi olmak üzere kuruldu. Biz bu etkinliğimizde bugüne kadar Türk dünyasında hizmet etmiş kadınlarımıza, Türk Dünyasının Umay Anaları adı altında ödül vermek istedik. İlkini düzenliyoruz, ama bundan sonraki yıllarda bu ödül gecemize devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Altunizade Kültür ve Sanat Merkezinde yapılan "Cumhuriyetin 100. Yılında Türk Dünyası'nın Umay Anaları Ödül Töreni" saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Daha sonra Umay Ana Türk Dünyası Kadınlar Birliği Başkanı Prof. Dr. Mualla Uydu Yücel açılış konuşmasını yaptı. Bozkırın Umay Anaları isimli video gösterimi sonrasında ise ödül törenine geçildi.

SAFİNAR CEMİLEVA: İNANIYORUM Kİ, SAVAŞ BİTECEK VE KIRIM’DA UKRAYNA VE KIRIM TATAR BAYRAKLARI DALGALANACAK

Törende ilk ödül Türk dünyasının yaşayan efsanesi, Kırım Tatarlarının millî lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nun eşi; Kırım Tatar Kadınlar Birliği Başkanı Safinar Cemileva'ya takdim edildi. Ödül konuşmasında Umay Ana Türk Dünyası Kadınlar Birliğine teşekkür eden Safinar Cemileva, yaptığı konuşmada Rus işgali altındaki Kırım’da yaşayan Kırım Tatar halkının durumuna dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi:

“Biz bir yönden seviniyoruz, diğer yönden ağlıyoruz. Çünkü Kırım işgal edildikten sonra Kırım Tatar Milli Meclisi yasaklandı. Ona bağlı olan tüm teşkilatlar, gençler, yazarlar, milli hareket üyeleri tarafından kurulan tüm teşkilatlar yasaklandı. Gazeteciler, televizyoncular ve milli liderlerimiz Kırım’ı terk etmek zorunda kaldı. Kırım Tatar Milli Meclisi Birinci Yardımcısı Nariman Celal ve kardeşlerini hapse attılar. Kırım Kadınlar Birliği üyesi, milli hareketi emektarı Veciye Kaşka’yı Rus askerleri darp ederek öldürdüler. Bizim gencimiz Ervin İbraimov kaçırıldı ve ailesi hala onun nerede olduğunu bilmiyor. İşgalin ilk günlerinde Kırım Tatarı Reşat Ametov’u kaçırdılar, birkaç gün sonra cansız bedeni bulundu. Yüzden fazla insanımızı sözde terörizmle suçlayarak hapse attılar. 50’ye yakın kişi kaçırıldı, öldürüldü. Şu an Kırım’daki durum çok korkunç. Halkımız Rus askerlerinin baskısı altında yaşıyor. Kırım’da bugün yaptığımız toplantı gibi toplantılar yasak. Şimdi ise Ukrayna’da savaş devam ediyor. İnsanların başına tonlarca bomba atılıyor. Kadınların, annelerin gözyaşları ve ölen insanların kanı ile deryalar doldu taştı. Bu katiller (Rusya) durdurulmazsa savaş daha da genişleyecek. Ama ben inanıyorum ki, bu savaş bir gün bitecek, bizim liderlerimiz vatanına dönecek ve halkı ile bir araya gelecek. Kırım’da iki bayrak dalgalanacak biri Ukrayna bayrağı diğeri de Tarak Tamgalı gök bayrak.”

NESE SARISOY KARATAY: BU ÖDÜLÜN ANLAMI BENİM İÇİN ÇOK BÜYÜK

Başta; Kırımoğlu: Bir Halkın Mücadelesi, Kırım belgeseli, İsmail Bey Gaspıralı, Cengiz Dağcı belgeseli, Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu, Gamalı Haç İle Kızıl Yıldız Arasında, Özü Türk, Halil İnalcık: Yüzyıllık Çınar ve Yüzyılımdaki Cumhuriyet olmak üzere onlarca belgesel filmin yönetmenliğini yapan Neşe Sarısoy Karatay da "Türk Dünyası'nın Umay Ana'sı" ödülüne layık görülen isimlerden biri oldu. Neşe Sarısoy Karatay’a ödülünü hayat arkadaşı, Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi, Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay takdim etti.

Ödül konuşmasında Umay Ana Türk Dünyası Kadınlar Birliğine teşekkür eden Neşe Sarısoy Karatay, “Mesleki olarak çeşitli ödüller alıyoruz ama bu ödülün anlamı benim için gerçekten anlamı çok büyük. Yaptığınız işin birileri tarafından takdir edilmesi anlamlı geliyor.” şeklinde konuştu.

CAMALA: KIRIM TATAR MÜZİĞİNİ DÜNYAYA DUYURMAYA DEVAM EDECEĞİM

2016 yılında düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'nın birincisi, Kırım Tatar sanatçı Camala da Türk dünyasına yönelik gerçekleştirdiği hizmetleri dolayısıyla ödüllendirildi. Törene katılamayan Camala bir video mesaj ile tören katılımcılarına hitap ederek, “Beni bu ödüle layık gördüğünüz için size çok teşekkür ederim. Benim için bu büyük mutluluk ve gururdur. Kırım Tatar müziğini dünyaya duyurmaya devam edeceğim.” dedi. Ödülü Camala adına ablası Evelina Yücel aldı.

ÖDÜL KAZANAN DİĞER İSİMLER

Türk dünyasına hizmetleriyle tanınmış isimlere takdim edilen Türk Dünyası’nın Umay Anaları Ödülleri’nin 2023 yılındaki diğer kazananları arasında ise; Azerin, Nazgul Kenzhetay, Prof. Dr. Çağla Gül Yesevi, Doç. Dr. Shurubu Kayhan, Ozoda İslomova, Nazlı Aspay Cebeci Şener, Gülşad İbrahim, Tacigül Özgen Küntüz, Dr. Liaisan Şahin, Prof. Dr. Esmira Fuad, Dr. Öğr. Üyesi Zebiniso Kamalova, Doç. Dr. Huraman Hülya Agamirza, Dr. Öğr. Üyesi Mağfiret Yunusoğlu, Izumrud Khızrıeva, E. B. Kanıkey Güvenç Akçay, Av. Deniz Musa Tütüncü, Doç. Dr. Doç. Neval Konuk Halaçoğlu, Dr. Nermin Özcan Özer, Saadet Pınar Yıldırım, Vera Ertuğrul ve Zehra Bilge Eray oldu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.