SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Parlamentosu Başkanı: Her bir Kırım Tatarı Ukrayna’ya geri getirilecektir

Ukrayna Parlamentosu Başkanı Stefançuk, QHA'ya yaptığı açıklamada, Türk yetkililerle yapılan görüşmelerde Kırım Tatar siyasi tutsaklar başta olmak üzere Rusya tarafından alıkonulan Ukrayna vatandaşlarının evine geri getirilmesi konusunun gündeme getirildiğini ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2024 14:02
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2024 17:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Parlamentosu Başkanı: Her bir Kırım Tatarı Ukrayna’ya geri getirilecektir

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş'un daveti üzerine Türkiye'nin başkenti Ankara'da resmî temaslarda bulunan Ukrayna Parlamentosu (Verkhovna Rada) Başkanı Ruslan Stefançuk (Ruslan Stefanchuk) 15 Mayıs 2024 tarihinde Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezini ziyaret etti. Ziyaretin akabinde Ukrayna Parlamentosu Başkanı Stefançuk, Kırım Haber Ajansının (QHA) sorularını yanıtladı. 

“Türk yetkililerle yapılan görüşmelerde Kırımlı siyasi tutsakların Ukrayna’ya iade edilmesi konusu görüşüldü mü?” sorusuna cevap veren Stefançuk,  uluslararası ortaklarla yapılan tüm görüşmelerde Ukrayna’nın Rusya tarafından alıkonulan Ukrayna vatandaşlarının evine geri getirilmesi konusunun gündeme getirdiğini belirterek, “Milleti, cinsiyeti ve yaşı ne olursa olsun Ukrayna kendi vatandaşları için sonuna kadar mücadele ediyor. Eminim ki, her bir gazeteci, her bir Kırım Tatarı, her bir Ukraynalı ve Ukrayna ulusunu oluşturan tüm halkların her bir temsilcisi Ukrayna’ya geri getirilecektir.” dedi.

"BARIŞ SADECE ORTAK ÇABALARLA MÜMKÜNDÜR"

“Türkiye Temmuz ayında İsviçre’de düzenlenecek olan Barış Zirvesi'ne katılacağını teyit etti mi?” sorusunu yanıtlayan Parlamento Başkanı Stefançuk, Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaretin sebeplerinden birinin de Türkiye’yi İsviçre’de düzenlenecek olan Barış Zirvesi’ne davet etmek olduğunu belirtti. Türk yetkililerle yaptığı görüşmelerde bu konunun masaya yatırıldığını aktaran Stefançuk, “Türkiye’nin bölge lideri rolünün farkında olup, Barış Zirvesi'ne en üst düzeyde katılmasını bekliyoruz. Eminim ki, diğer ülkeleri de katılmaları için teşvik edecektir. Bizim görüşümüz şu şekilde: Barış sadece ortak çabalarla mümkündür. Bu nedenle Türkiye'nin verdiği desteklere devam etmesini umuyoruz.” şeklinde konuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.