SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD, BM'de Çin'e karşı Uygur Türkçesi ile bildiri yaptı

Çin'in Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlalleri ile ilgili BM'de yapılan Evrensel Periyodik İnceleme (EPİ) çalışmasında ABD, Çin'e karşı Uygur Türkçesi ile bildiri yayımladı.

Haber Giriş Tarihi: 23.01.2024 20:49
Haber Güncellenme Tarihi: 23.01.2024 20:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD, BM'de Çin'e karşı Uygur Türkçesi ile bildiri yaptı

Çin yönetimi işgal ettiği Doğu Türkistan'da senelerdir baskı ve zulüm politikasına devam ediyor. 2017 yılından bugüne kadar bölgede, Doğu Türkistanlılar toplama kamplarına alınarak asimilasyon ve soykırıma maruz kalıyor. Bu kapsamda, Çin'in Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlalleri, BM Evrensel Periyodik İnceleme (EPİ) Grubu tarafından 24 Ocak 2024 tarihinde incelendi. 

TÜRKİYE ÇİN'E ÇAĞRI YAPTI

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 31 devlet, Çin'in Doğu Türkistan'daki soykırım ve insanlığa karşı işlediği suçları durdurması için çağrı yaptı. Toplatıya katılan 16 devlet ise Çin'e önemli çağrılar yaptı. Türkiye Cumhuriyeti, Çin'e karşı yaptığı çağrısında, "Uygur Türkleri de dahil olmak üzere nüfusunun tüm bileşenlerinin farklı kimliklerine, dinlerine ve dillerine tam saygı göstererek genel koşullarını iyileştirmesi lazım" ifadelerini kullandı.

ABD, BM'DE UYGUR TÜRKÇESİ İLE BİLDİRİ YAYIMLADI

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Birleşmiş Milletler Temsilcisi ise Uygur Türkçesinde bildiri yayımladı. ABD bildirisinde, Uygur Soykırımı'nın, Doğu Türkistan’da Çin tarafından işlenen insanlığa karşı suçların hemen durdurulması, suçsuz yere hapsedilenlerin serbest bırakılması ve Uygur Türklerinin zorla çalıştırılmasının sona erdirilmesini talep etti.
 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.