SON DAKİKA
Hava Durumu

Aliyev: Türkiye Cumhuriyeti'nin Azerbaycan'a desteği diğer ülkelere mesajdı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye Cumhuriyeti'nin her anlamda Azerbaycan'a destek olduğunun altını çizerek, "Bugün, ülkede bir sorun varsa öncelikle kardeşim Recep Tayyip Erdoğan'ı ararım" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 11.01.2024 10:11
Haber Güncellenme Tarihi: 11.01.2024 10:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Aliyev: Türkiye Cumhuriyeti'nin Azerbaycan'a desteği diğer ülkelere mesajdı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 10 Ocak 2024 tarihinde basına verdiği röportajda ülkeler arasındaki diplomatik ilişkileri anlattı. Ciddi bir mesele olmadıkça devlet başkanlarıyla telefon görüşmesi yapmadığını vurgulayan Aliyev, sıklıkla Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü bildirdi.

"TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN AZERBAYCAN'A DESTEĞİ DİĞER ÜLKELERE MESAJDI"

Aliyev, Karabağ Zaferi'ne değindiği konuşmasında, o dönemde daha çok Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yaptığını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Aliyev, savaşın diplomatik ilişkilere yansıyan kısmını şu şekilde aktardı:

"İkinci Karabağ Savaşı sırasında telefonda en çok konuştuğum kişiler Türkiye Cumhurbaşkanı ve Rusya Devlet Başkanıydı. Bu doğaldır, Türkiye Cumhurbaşkanı savaşın ilk gününden son gününe kadar yanımızdaydı, siyasi ve manevi desteği vardı. Azerbaycan'a birçok kişiye mesaj vardı. Bu sadece Azerbaycan halkına bir dayanışma ve destek mesajı değildi. Savaşa odaklanmaktı. Uzak durmak isteyenlere ciddi bir mesajdı. Bu yüzden Azerbaycan halkı bunu yapmalıydı. Bunu asla unutmayın, sürekli arıyorduk, konuşuyorduk, kardeşim Recep Tayyip Erdoğan savaşın gidişatı ile ilgileniyordu ve Şuşa'nın zaferi için beni ilk kutlayan oydu. Ekim ayının ilk on gününde yaptığımız telefon görüşmesinde durmaya hazır olduğumuzu ancak şartlarımız olduğunu söyledim. Bizim topraklarımızdan çıkıp bana tarih vermeli, ne zaman çıkacaklarını bana takvim vermeliler demiştim. Nitekim bu gerçekleşti. 10 Kasım'da bize tarih verildi ve savaşı durdurduk."

"BUGÜN ÜLKEMİZDE BİR SORUN VARSA KARDEŞİM ERDOĞAN'I ARARIM"

Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan'ın en büyük destekçisinin Türkiye Cumhuriyeti olduğunu işaret ettiği değerlendirmesinde, "Bugün ülkemizin karşı karşıya olduğu ciddi bir sorun varsa elbette öncelikle kardeşim Recep Tayyip Erdoğan'ı arayıp bilgilendireceğim" dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.