SON DAKİKA
Hava Durumu

Azerbaycan ve Ermenistan arasında barış görüşmesinde anlaşmaya varıldı

ABD'nin başkenti Washington'da, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ev sahipliğinde düzenlenen Azerbaycan ve Ermenistan barış görüşmesi sona erdi.

Haber Giriş Tarihi: 05.05.2023 10:50
Haber Güncellenme Tarihi: 05.05.2023 11:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Azerbaycan ve Ermenistan arasında barış görüşmesinde anlaşmaya varıldı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD'nin başkenti Washington'da 1-4 Mayıs 2023 tarihlerinde Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanlarıyla düzenlenen görüşmenin sona erdiğini duyurdu. ABD Dışişleri Bakanı Blinken, görüşmenin ardından resmî açıklamada bulundu.

BLİNKEN: ÖNEMLİ İLERLEMELER KAYDEDİLDİ

Blinken, "Bir dizi yoğun ve yapıcı ikili ve üçlü müzakerenin ardından taraflar zorlu konularda önemli ilerlemeler kaydetti. Her iki taraf da ilişkilerin normalleşmesi ve iki ülke arasında uzun süredir devam eden çatışmanın sona erdirilmesi konusunda samimi kararlılık göstermiştir" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Azerbaycan ve Ermenistan'ın bazı konularda prensipte anlaştığını ifade etti. Blinken, "Bakanlara, başkentlerine geri dönmelerini ve hükumetleriyle daha fazla iyi niyet, taviz ve uzlaşma olursa bir anlaşmanın mümkün olduğu perspektifini paylaşmalarını önerdim" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD'nin kalıcı ve sürdürülebilir barışı sağlamak için tam desteğini ve katılımını sürdüreceğini vurguladı.

AZERBAYCAN VE ERMENİSTAN KARŞILIKLI ANLAŞMAYA VARDI

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, 4 Mayıs 2023 tarihinde yaptığı duyuruda, Azerbaycan ve Ermenistan’ın barış anlaşması taslağının bazı maddelerinde karşılıklı anlaşmaya vardığını açıkladı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, barış ve devletlerarası ilişkilerin tesisi konulu ikili anlaşma taslağının bazı maddelerinde karşılıklı anlaşmaya vardıklarını kaydetti. Aynı zamanda bazı temel konulardaki tutumlarında fikir ayrılığı olduğunun da altını çizdi. Bakanlık, "Taraflar görüşmeleri sürdürme konusunda anlaştılar" dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.