SON DAKİKA
Hava Durumu

Bir Uygur Türkü daha İstanbul'da gözaltına alındı

Terörle mücadele ekipleri, Türkiye'de yasal ikamet izni olan Muhammet Emin'i gözaltına aldı. Geri Gönderme Merkezi'ne alınan Emin'in Çin'e iadesi söz konusu.

Haber Giriş Tarihi: 03.12.2023 13:54
Haber Güncellenme Tarihi: 03.12.2023 14:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bir Uygur Türkü daha İstanbul'da gözaltına alındı

Türkiye'de yaşamını sürdüren Uygur Türkleri Çin'e iade edilme tehlikesiyle karşı karşıya. Kaçak göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı İstanbul'da yasal olarak ikamet eden ve daha yeni evli olan Uygur Türkü Muhammet Emin, 30 Kasım 2023 tarihinde gözaltına alındı. Geri Gönderme Merkezi'ne alınan Uygur Türkü Muhammet Emin'in Çin'e iadesinin söz konusu olduğu belirtildi.

Resim

ÇİN'İN TOPLAMA KAMPLARI

Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri başta olmak üzere diğer Türk halklarından milyonlarca kişi, suçsuz yere toplama kamplarına alınmaktadır. Halen bu baskı tüm şiddetiyle devam etmektedir. Tanıkların ifadelerine göre tutuklular, işkenceye uğruyor, sağlıksız şartlarda ellerinde kelepçe, ayaklarında zincirlerle yaşıyor. Kampta tutulanlara, içeriği belirsiz ilaçlar ve iğneler veriliyor. İnsanlar, burada tırnak çekme, kamçı, elektrik gibi işkencelere maruz kalıyor, kadınlar toplu tecavüze uğruyor.

DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ GERÇEKLER

Tamamen Çin'in kontrolü ve izin verdiği yerleri ziyaret eden Avustralya'nın dünyaca ünlü televizyon kanalı ABC ekibi, Çin Komünist Partisinin (ÇKP) yıllar süren acımasız baskısının ardından Doğu Türkistan'ı bir turizm noktasına dönüştürmeye çalıştığını aktarmıştı. ABC'nin 30 Eylül 2023 tarihinde yayımladığı özel raporunda, Çin'in baskıları neticesinde Doğu Türkistan'ın dünyadan izole edildiği bildirilmişti. Şi Cinping'in 2014 tarihinde Doğu Türkistan'a yaptığı ziyaretinde verdiği sözde terörizme karşı "sert saldırı" emrinden bu yana Doğu Türkistan'daki baskıların belgelendiğini vurgulanmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.