SON DAKİKA
Hava Durumu

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Şahsi Temsilcisi Cuellar Kıbrıs'a neden gidecek?

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Hristodulidis, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs sorununa ilişkin kişisel temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar'ın Mart ortasında yeniden Kıbrıs’a gideceğini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2024 11:40
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2024 13:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Şahsi Temsilcisi Cuellar Kıbrıs'a neden gidecek?

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Hristodulidis, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs sorununa ilişkin kişisel temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar'ın Mart ayında tekrar Kıbrıs’a gideceğini duyurdu.

RUM TARAFI FEDERAL ÇÖZÜM ISRARINI SÜRDÜRÜYOR

GKRY lideri Nikos Hristodulidis, federal çözüm önerilerinin tartışmaya açık olmayacağını belirtti.  Ayrıca İngiltere'nin Kıbrıs Yüksek Komiseri İrfan Sıddık'ı yaptığı açıklamalardan dolayı "müzakereleri yeniden başlatma çabalarına hiçbir koşulda yardımcı olmadığını" söyleyerek suçladı.

KKTC'NİN TAVRI NET: İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Rum tarafının federal çözüm diretmesine karşı "iki devletli" çözümü kabul etmeleri gerektiğini her defasında vurguluyor. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar,  daha önce Avrupa Birliği (AB)'nin federal çözüm önerisine de tepki göstererek, iki devletli çözümü yeniden gündeme getirmişti. 

"HER 6 AYDA BİR, KIBRIS İÇİN FEDERAL BİR ÇÖZÜM ADINA MASAYA OTURMAMIZI İSTİYORLAR"

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ABD merkezli basın servisi Politico'ya 10 Aralık 2023'te konuya ilişkin açıklamada bulundu. Kıbrıs Adası'nın güneyi ile kuzeyinin birleşemeyeceğini hatırlatan Tatar, "AB yıllardır aynı şeyi yapıyor, hiçbir şey değişmiyor. Federal anlaşma planları 50 yıl boyunca tartışıldı ama hiçbir şey başarılamadı. Birleşmiş Milletler de Avrupalılar da bunun farkında. Ama her 6 ayda bir, Kıbrıs için federal bir çözüm adına masaya oturmamızı istiyorlar" ifadelerini kullanmıştı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.