SON DAKİKA
Hava Durumu

Cumhurbaşkanı Tatar'dan BM temsilcisiyle peş peşe görüşme

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar’ı ikinci kez kabul etti.

Haber Giriş Tarihi: 03.02.2024 13:20
Haber Güncellenme Tarihi: 03.02.2024 14:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Cumhurbaşkanı Tatar'dan BM temsilcisiyle peş peşe görüşme

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar,  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar ile KKTC Cumhurbaşkanlığında ikinci kez bir araya geldi.

MÜZAKERELER İÇİN ÖN ŞART KKTC'NİN EŞİT ULUSLARARASI STATÜSÜNÜN KABULÜ

Cumhurbaşkanı Tatar ile Temsilci Holguin’in 2 Şubat'ta gerçekleşen ikinci görüşmesine, ilk görüşmede yer alan heyetler katılmadı. Baş başa geçen görüşme yaklaşık 30 dakika sürdü.

Holguin görüşmede, Kıbrıs’ta bulunduğu süre içinde yaptığı temaslarla ilgili izlenimlerini Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile paylaştı.

Cumhurbaşkanı Tatar ise, yeni ve resmî bir müzakere sürecinin başlaması için KKTC'nin egemen eşitlik ve eşit uluslararası statüsünün teyit edilmesi gerektiğinin bir kez daha altını çizdi.

Kişisel Temsilci Holguin, mart ayının ikinci haftasında tekrar Kıbrıs’a geleceğini ve ziyaret tarihlerinin kesinleşmesinin ardından Cumhurbaşkanı Tatar’dan görüşme talebinde bulunacağını dile getirdi.

ADA'DA TEMASLAR DEVAM EDECEK

Holguin, Cumhurbaşkanı Tatar ile görüşmesinin tamamlanmasının akabinde Cumhurbaşkanlığından ayrılmadan önce basının sorularını yanıtladı. Holguin, amacının tarafları dinlemek olduğunu, isteklerini endişelerini öğrenmek istediğini, adayı bir sonraki ziyaretinde de bu temaslarını sürdüreceğini belirtti.

Tatar ile görüşmesinin “çok iyi” geçtiğini kaydeden Holguin, intibasının olumlu mu olduğunu sorusuna ise “evet” şeklinde cevapladı.

Holguin aynı gün, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Hristodulidis ile de ikinci kez görüşmüştü.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.