SON DAKİKA
Hava Durumu

Çeyrek asırdır dinmeyen acı: 5 Şubat Gulca Katliamı

Çin yönetiminin Doğu Türkistan'da 5 Şubat 1997'de işlediği kanlı katliam, halen hafızalardaki yerini koruyor.

Haber Giriş Tarihi: 05.02.2024 09:00
Haber Güncellenme Tarihi: 05.02.2024 17:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çeyrek asırdır dinmeyen acı: 5 Şubat Gulca Katliamı

Çin yönetimi, Doğu Türkistan'da 5 Şubat 1997 tarihinde Ramazan ayının son günlerinde, Gulca'da kanlı bir katliam gerçekleştirdi. Doğu Türkistanlılar, aradan geçen 27 yıla rağmen yaşanan vahşeti unutmuyor.

4 Şubat 1997 Ramazan ayının Kadir Gecesi, Gulca’da düzenlenen bir meşrep toplantısına katıldıkları gerekçesiyle Uygur Türkü kadınlar tutuklandı.

ÇİN POLİSİ AĞIR SİLAHLARLA HALKA ATEŞ AÇTI

Bu kadınların salıverilmesini talep eden halk, ertesi gün (5 Şubat) sokaklara döküldü. Barışçıl bir şekilde başlayan gösteriler, ellerinde ağır silahlar olan Çinli askerler tarafından kalabalığın üzerine rastgele ateş açılmasının ardından katliama dönüştü.

TARİHİN EN CİDDİ AYAKLANMALARDAN BİRİ

Uygur Türklerinin taleplerine karşı Çinli askerlerin takındığı tutum, olayların büyümesine sebep oldu ve 1949 Doğu Türkistan işgalinden bu yana, bölgede yaşanan tarihin en ciddi ayaklanmalardan biri meydana geldi.

-30 DERECEDE BEKLETİLEN UYGUR TÜRKÜ GENÇLER

5 Şubat ve ilerleyen günlerde devam eden protestolar sırasında yüzlerce Uygur Türkü şehit edildi, binlercesi yaralandı ve gösterilerin akabinde 4 binden fazla Uygur Türkü gözaltına alındı. Bağımsız kaynaklar, Çin polisi tarafından tutuklanan 300’den fazla Uygur Türkü gencin -30 derece soğukta, üzerlerine soğuk su sıkılmış bir vaziyette bekletilerek katledildiğini kaydetti. Gözaltına alınanların çoğunun akıbeti ise belli değil.

27 YILDIR HAFIZALARDA 

Gulca’da yaşanan katliamın üzerinden 27 yıl geçmesine rağmen, Çin hükumeti Gulcakatliamının bağımsız kişi ya da kurumlar tarafından incelenmesine bugün hâlâ izin vermiyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.