SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin, Birleşik Krallık'taki Uygur Türklerini casusluğa zorladı!

Çin zulmünden dolayı farklı ülkelere sığınan Uygur Türklerinin, Çin istihbaratınca tehdit edilerek casusluğa zorlandığı öğrenildi.

Haber Giriş Tarihi: 23.02.2023 19:58
Haber Güncellenme Tarihi: 23.02.2023 20:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çin, Birleşik Krallık'taki Uygur Türklerini casusluğa zorladı!

Çin zulmünden dolayı çeşitli ülkelere sığınan Uygur Türklerinin itibarını zedelemek isteyen Çin hükumeti, Birleşik Krallık'ta yaşayan bazı Uygur Türklerini aylık 8 bin dolar maaş karşılığı casus olmaya zorladı.

İngiliz medyası LBC, 20 Şubat'ta bir Çin istihbarat görevlisinin İngiltere'ye sığınma talebinde bulunan bir Uygur Türküne casusluk yapması için para teklif ettiği bildirildi. Konuyla ilgili telefon kayıtlarında Çinli istihbarat görevlisinin, şu anda Birleşik Krallık'ta sığınma talebinde bulunan ve ismini açıklamak istemeyen bir Uygur Türküne standart çalışma saati içerisinde sadece çevresindeki diğer Uygur Türklerinin bilgilerini toplaması karşılığı aylık 8 bin dolar maaş teklif ettiği belirtildi.

UYGURLARIN BİLGİLERİNİ İSTİYOR!

Sığınmacı Uygur Türkünün, LBC muhabirine verdiği röportajda, Çin istihbarat görevlisinin kendisinden Birleşik Krallık'taki Uygur diasporasının protestolarına, toplantılarına aktif katılmasını ve her etkinlikte katılımcıların tüm bilgilerini listelemesi için talepte bulunduğu bildirildi. Ayrıca, Çin istihbarat görevlisi, uluslararası basına Doğu Türkistan’daki durumla ilgili tanıklık verenlerin isimlerini listelemesi ve bazı Doğu Türkistanlı STK’ların plan, projelerini öğrenerek bilgi vermesini istediğini anlattı. 

Ayrıca Çin istihbarat görevlisinin, maaşa ek olarak memlekette kalan çocuğunu İngiltere'ye göndereceği ve hapishanede veya toplama kampında akrabaları varsa serbest bırakılması, annesi ve diğer akrabalarıyla da normal iletişim kurmasını sağlayacağını belirterek şantaj yaptığını dile getirdi.

AKRABALARIYLA ŞANTAJ YAPIYOR

Casusluğa zorlanan Uygur Türkü, son 7 yıldır sesini bile duymadığı ve hala hayatta olduğu annesiyle yeniden bağlantı kurma sözlerini duyduktan sonra tereddüt ettiğini ancak vatanındaki halkı zulüm altında iken vicdani ve insani olarak milletine hainlik yapmayı reddettiğini dile getirdi.

Gözlemciler, yıllardır Çin’in alıkoyduğu yakınlarıyla tehdit ederek özgür dünyaya kaçan soykırım mağduru Uygur Türklerinin itibarını zedelemek için aralarındaki zayıf noktayı bulmaya çalıştığını ve devşirebildiği insanları Uygur diasporası içine sızdırarak güvensizlik ortamı yaratmak istediğini kaydetti.  

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.