SON DAKİKA
Hava Durumu

Ersin Tatar: Güçlü Türkiye demek, güçlü KKTC demektir

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 1 Şubat 2024 tarihinde TİKA Başkanı Serkan Kayalar ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 02.02.2024 11:50
Haber Güncellenme Tarihi: 02.02.2024 13:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ersin Tatar: Güçlü Türkiye demek, güçlü KKTC demektir

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serkan Kayalar’ı kabul etti. 1 Şubat 2024 tarihinde gerçekleşen görüşmede TİKA Lefkoşa Ofis Koordinatörü Havva Pınar Özcan da yer aldı.

Cumhurbaşkanı Tatar,  TİKA’nın KKTC’deki varlığının önemini vurguladığı görüşmede daha güçlü bir Türkiye'nin daha güçlü bir KKTC anlamına geldiğini söyledi. KKTC Cumhurbaşkanlığı Ofisinden görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada "Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta Türk varlığının sonsuza kadar devam etmesi, KKTC’nin Doğu Akdeniz’de bağımsız bir Türk devleti olarak yaşamını sürdürürken, bir sonraki neslin geleceğe güvenle yürüyebilmesi için TİKA’nın dokunuşlarının, yürütülen yeni projelerin önemini vurguladı." ifadelerine yer verildi. 

Daha verimli bir ekonomik yapının ve üretkenliğin artırılmasının önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, yürütülen iki devletli siyaset için de Rum tarafının, Kıbrıs Türk halkının önünü ambargo ve izolasyonlarla tıkamaya çalışırken KKTC’nin ekonomisinin geliştirilmesinin ve yapısının güçlendirilmesinin önemine değindi.

Görüşmede, TİKA Başkanı Serkan Kayalar, Ajansın 61 ülkede yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi vererek KKTC’de bulunan TİKA ofisinin en değer verdikleri ofislerden biri olduğunu ve Kıbrıs Türkü’nün yaşamını kolaylaştıracak projeler için ellerinden gelen projeleri yürütmeye çalıştıklarını ve kendilerine bu yönde verilen destek dolayısıyla teşekkür etti.

TÜRK AJANSI KIBRIS'IN BİNASI, TİKA'NIN KATKILARIYLA YENİLENMİŞTİ

Türk Ajansı Kıbrısın (TAK) Lefkoşa'daki hizmet binasının tadilatı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) katkılarıyla gerçekleştirilmişti. TAK’ın 1996’dan bu yana faaliyet gösterdiği Lefkoşa Köşklüçiftlik’te bulunan hizmet binası TİKA’nın destekleriyle, uzun bir aradan sonra kapsamlı bir tadilattan geçirilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.