SON DAKİKA
Hava Durumu

Deniz ürünlerinde Uygur köle işçi gerçeği!

Çin'in dünyaya ihraç ettiği deniz mahsullerinin üretiminde, Doğu Türkistan'daki Uygur Türklerini zorla çalıştırdığı öğrenildi.

Haber Giriş Tarihi: 18.10.2023 12:37
Haber Güncellenme Tarihi: 23.12.2023 17:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Deniz ürünlerinde Uygur köle işçi gerçeği!

Selahaddin Kaşgarlı / QHA Muhabir / Ankara

Uluslararası sulardaki suç ve yasa dışı faaliyetler hakkında araştırmalar yapan Outlaw Ocean Project, Çin'in dünyaya ihraç ettiği deniz ürünlerinin işlenmesi ve paketlenerek ihraç edilmesi konusunda, balık fabrikalarında Doğu Türkistan'daki Uygur Türklerinin zorla çalıştırıldığını ortaya çıkaran özel bir rapor yayımlandı.

KAŞGAR'DAKİ KİTLESEL TRANSFER 

Outlaw Ocean Project 9 Ekim 2023 tarihinde yayımladığı raporda, Çin'in Kaşgar'daki tren istasyonunda binlerce Uygur Türkünü "Kitlesel İstihdamı Teşvik Edin ve Toplumsal Uyum İnşa Edin" sloganıyla ülkenin iç bölgelerine zorla çalışmaya gönderdiğini bildirdi. Uygur Türklerinin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa'ya ihraç edilen deniz ürünlerinin işlenmesi de dahil olmak üzere, ülke çapındaki deniz endüstrilerinde çalışmaya gönderildiği kaydedilen raporda, tren istasyonundaki geniş bir işgücü transferi programının bunun bir kanıtı olduğu aktarıldı.

"BU BİR KONTROL VE ASİMİLASYON STRATEJİSİDİR"

Öte yandan raporda Doğu Türkistan'daki toplama kampları hakkında geniş çalışmaları ile bilinen Antropolog Adrian Zenz'in, "Bu bir kontrol ve asimilasyon stratejisi. Uygur kültürünü ortadan kaldırmak için tasarlandı. Emek programı, tarihsel olarak huzursuz bir halkı boyun eğdirmek için daha geniş bir gündemin parçasıdır" ifadelerine yer verdi.

ÇİNLİLER HANA HANE DOLAŞIP UYGUR TÜRKÜ GENÇLERİ TESPİT EDİYOR

Raporda, Doğu Türkistan'dan Çin'in iç bölgelerine gerçekleştirilen kitlesel transferlerin genellikle köyde yaşayan Uygur Türklerini hedef aldığı vurgulandı. Çinli yetkililerin hane hane dolaşarak Uygur Türkü gençleri tespit ederek merkezi hükumete bildirdiği kaydedildi. Ayrıca Kaşgar'da 500 ayrı şirketi olan Xinjiang Zhongtai Group'un köyde yaşayan gençlerin Çin'in iç bölgelerine zorla gönderilmesinde büyük pay sahibi olduğu belirtilen raporda, Kaşgar'ın Siyak köyündeki çiftçilerin de kitlesel transfer programına tabi tutulduğu bildirildi.

DENİZ ÜRÜNÜ ALIRKEN BU MARKALARA DİKKAT EDİN!

Outlaw Ocean Project raporunda, Çin'in Uygur Türklerini zorla çalıştırarak işlediği dondurulmuş balık ürünlerinin ünlü markalara ihraç edildiğini belirtti. Ayrıca konuyla ilişkin Xinjiang Zhongtai Group'a soru yöneltildiği ancak şirketin yanıt vermediği kaydedildi. Raporda Uygur Türklerinin zorla çalıştırılarak işlendiği deniz ürünlerini satın alan markalar ise şöyle:

Carrefour
Sedex
Albertsons
Young's Seafood Limited
Syosco
Kroger
Eroski
Aldi
Wool Worths The Fresh Food People
Tesco
Auchan
E.Leclerc
Rewe
Lidl
Cite Marine
Findus
İlgo
Birdes Eye

HOLLANDA VE ALMANYA SUÇ ORTAĞI MI?

Outlaw Ocean Project ayrıca, Hollanda ve Almanya'daki süpermarketlerde satılan Findus, Birdseye ve Igıo gibi markaların, dondurulmuş deniz ürünlerini tedarik eden İngiliz şirketleri Nomad Foods'un, Doğu Türkistan'daki Uygur Türklerinin Çin'de zorla çalıştırıldığı fabrikalardan temin ettiğini tespit etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.