SON DAKİKA
Hava Durumu

Erdoğan: KKTC bizim nezdimizde TDT’nin tam üyesi konumundadır

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şuşa'da gerçekleşen TDT Zirvesi'nde KKTC'nin yer almasına ilişkin konuştu. Erdoğan, "KKTC bizim nezdimizde TDT’nin tam üyesi konumundadır." dedi.

Haber Giriş Tarihi: 09.07.2024 16:00
Haber Güncellenme Tarihi: 09.07.2024 16:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Erdoğan: KKTC bizim nezdimizde TDT’nin tam üyesi konumundadır

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Temmuz 2024 tarihinde Vaşington'daki NATO Zirvesi'ne katılmak üzere ABD’ye yapacağı ziyaret öncesi Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, 6 Temmuz 2024 tarihinde Şuşa'da gerçekleştirilen Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Gayriresmi Zirvesi'ne Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) de katılmasına ilişkin soruyu şu ifadelerle açıkladı:

"KKTC bizim nezdimizde zaten TDT’nin tam üyesi konumundadır. Bu konuda başta Azerbaycan olmak üzere onların yaklaşımı da bizimle hemen hemen aynı konuma gelmiştir. Son Şuşa Zirvesi'nde malum KKTC orada bulundu. Arkadaşlarımızdan da Cevdet Bey ve Hakan Bey zirvede bulundular. Bundan sonraki süreçte KKTC'yi burada nasıl tam üye noktasına taşırız, bunun gayreti içerisindeyiz. Türk devletleri içinde hukukumuzun en ileri derecede olduğu Türk devletleriyle bunu geliştiriyoruz. Mümkün olduğunca da KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Bey'in o devletlerin başkanlarıyla olan münasebetlerini de geliştiriyoruz."

KKTC, İLK KEZ ULUSLARARASI BİR ORGANİZASYONA “ANAYASAL” ADIYLA KABUL EDİLDİ

TDT Devlet Başkanları Gayriresmi Zirvesi 5-6 Temmuz tarihlerinde Azerbaycan’ın Şuşa şehrinde gerçekleşti.  TDT’nin bu zirvesinde liderler  “Ulaştırma, Bağlantısallık ve İklim Hareketi ile Sürdürülebilir Bir Gelecek İnşa Etmek” temasıyla toplandı. Zirvenin ardından “Karabağ Deklarasyonu” imzalandı. KKTC, Şuşa’da yapılan bu zirvede ilk kez uluslararası bir organizasyona “anayasal” adıyla kabul edildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.