SON DAKİKA
Hava Durumu

İstanbul'da 5 Şubat Gulca Katliamı anılacak

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği, 5 Şubat Gulca Katliamı'nı anmak amacıyla Çin'in İstanbul Başkonsolosluğu önünde basın açıklaması düzenleyecek.

Haber Giriş Tarihi: 01.02.2024 21:39
Haber Güncellenme Tarihi: 01.02.2024 21:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İstanbul'da 5 Şubat Gulca Katliamı anılacak

Çin Halk Cumhuriyeti için konumu itibari ile çok önemli stratejik bir şehir olan Gulca'da 5 Şubat 1997 Ramazan ayının son günlerinde kanlı bir katliam meydana geldi. Aradan geçen çeyrek asıra rağmen Doğu Türkistanlıların acıları dinmiyor.

Doğu Türkistan STK’lar Birliği tarafından 5 Şubat Gulca Katliamı'nı anmak amacı ile 5 Şubat 2023 saat 11:00’de Çin'in İstanbul Başkonsolosluğu önünde basın açıklaması düzenlenecek.

Resim

GULCA KATLİAMI

Doğu Türkistan’ın Gulca ilinde 5 Şubat 1997 kadir gecesinde ibadet için toplanan kadınların tutuklanmasını barışçıl şekilde protesto eden Doğu Türkistanlı gençler, Çin askerleri tarafından vurularak ve soğukta su pompaları ile dondurularak vahşice katledilmişti. Katliam sonrası yüzlerce genç usulsüz olarak tutuklanmış, yok edilmiş ya da müebbet hapis cezasına çaptırılmıştı.

Çin yönetimi, Doğu Türkistan’da son yıllarda soykırım politikaları ile milyonlarca Uygur Türkü başta olmak üzere diğer Türk halklarını toplama kamplarına hapsetmiş, kadınlara toplu tecavüz etmiş, çocukları çocuk kampına kapatmış, dilini ve dinini yasaklamış ve tüm özgürlükleri yok etmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.