SON DAKİKA
Hava Durumu

Kaşgar'daki tarihi cami eğlence merkezine çevrildi!

İşgal altındaki Doğu Türkistan'da Çin yönetiminin kültür soykırımı ve İslam düşmanlığı devam ediyor. Doğu Türkistan'ın Kaşgar vilayetindeki kadim bir cami eğlence merkezine çevrildi.

Haber Giriş Tarihi: 17.03.2024 10:16
Haber Güncellenme Tarihi: 17.03.2024 14:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kaşgar'daki tarihi cami eğlence merkezine çevrildi!

Çin işgalindeki Doğu Türkistan'da Türk İslam kültürünün izlerini taşıyan binlerce senelik camiler, Çin Komünist Partisi (ÇKP) tarafından yıkılmaya devam ediyor. Bir taraftan etnik ve kültürel soykırım politikalarına hız kesmeden devam eden Çin yönetimi, diğer taraftan Türk-İslam kültürünün izlerini siliyor.

KADİM CAMİ EĞLENCE MERKEZİNE DÖNÜŞTÜ

Türk dünyası için önemli kentlerden biri olan Kaşgar'daki Sey Baziri Camii'sinin eğlence merkezine çevrildiği görüntülendi. Kırım Haber Ajansı (QHA) ekibinin takibe aldığı Çin merkezli sosyal medya hesaplarında paylaşılan görüntülerde, Çinli turistlerin eğlence merkezine dönüştürülen kadim camide  fotoğraf çektirdiği görüldü. Daha önce Kaşgar Orda Aldı Camii'sinin de bara çevrildiği New York Times gazetesi tarafından ispanlanmıştı.

2016 İLE 2019 YILI ARASINDA BİNLERCE CAMİ YIKILDI

Sistemli bir şekilde Doğu Türkistan'daki Türk ve İslam izlerini silen Çin yönetimi, Doğu Türkistan’daki camileri hedef aldı. 2016 ile 2019 yılı arasında binlerce camiyi yıktı veya eğlence merkezlerine dönüştürdü. Avustralya merkezli düşünce kuruluşu Australian Strategic Policy Institute'ın (ASPI), uydu görüntülerini analiz ederek hazırladığı rapora göre Doğu Türkistan genelinde 16 bin cami kısmen yıkıldı ve ağır hasar gördü.

ÇİN  16 BİN CAMİYİ YERLE BİR ETTİ

Doğu Türkistan genelinde dini ve kültürel mekanlarda yürütülen yıkıma yönelik hazırlanan rapor bölge genelindeki camilerin toplamının yüzde 65'inin tahrip edildiğine ya da yıkıldığına dikkat çekti. Raporda Çin Komünist Partisi (ÇKP) yönetiminin, 2017 yılından itibaren başlattığı faaliyet kapsamında 8 bin 500 camiyi de tamamıyla ortadan kaldırdığı yer aldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.