SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan, kamp mağduru ailelerin eylemine izin vermedi!

Kazakistan, Çin'in inşa ettiği toplama kamplarında tutulan Kazak Türklerinin aileleri tarafından Almatı'daki Çin Konsolosluğu önünde yapılmak istenen eyleme izin vermedi.

Haber Giriş Tarihi: 09.02.2024 17:00
Haber Güncellenme Tarihi: 09.02.2024 18:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan, kamp mağduru ailelerin eylemine izin vermedi!

Çin Komünist Partisi (ÇKP) yönetimindeki Çin hükûmeti, Doğu Türkistan topraklarındaki baskıcı rejimini sürdürmeye devam ediyor. Çin yönetimi, etnik temizliği amaçlayarak başta Uygur Türkleri olmak üzere Kazak Türkü, Özbek Türkü ve Kırgız Türklerini sözde eğitim kampı adını verdiği toplama kamplarında topluyor. Türlü işkencelere maruz bırakılan Türkler, aşırıcılık suçlamasıyla kamplarda hayatını kaybediyor. 

KAZAK POLİS, ÇİN KONSOLOSLUĞUNDAKİ EYLEME İZİN VERMEDİ

Toplama kampına alınan Kazak Türklerinin akrabaları Şubat 2021'de başlattığı protestoları Almatı'da sürdürüyor. Protestocular bir kez daha 8 Şubat'ta, yakınlarının Doğu Türkistan'da inşa edilen toplama kampından çıkarılması için Çin hükûmetine karşı protesto gösterisi düzenledi. Ancak Kazak polisi, Çin Konsolosluğundaki eylemin yapılmasına izin vermedi. Konsolos yetkilileri ise eyleme herhangi bir karşılık vermedi. 

İki oğlunun da toplama kampında olduğunu belirten Halide Akıthan, 20 ve 22 yaşındaki çocuklarının Müslüman olduğu için orada türlü işkencelere maruz kaldığını söyledi. Gözyaşlarını tutamayan 68 yaşındaki Akıthan konuşmasından sonra bayıldı. Sağlık ekipleri olay yerine gelerek, Akıthan'a müdahale etti.

Kamp mağduru aileler, çocuklarının toplama kamplarından çıkarılması için 3 yıldır Çin Konsolosluğu önünde yürüyüş yapıyor. Daha önce 4 Aralık 2023 tarihinde Çin Konsolosluğu önünde eylem yapmak isteyen Kazakistanlılar yine polisin engeline takılmıştı. 

TOPLAMA KAMPINA ATILAN KAZAKLAR ZORLA ÇİN VATANDAŞLIĞINA GEÇİRİLDİ

Çin'in Kazakistan'daki diplomatik misyonları önünde Çin'e karşı Uygur, Kazak ve Kırgızların hakkı savunulurken, Çin Büyükelçiliği Mart 2021 tarihinde Doğu Türkistan'da hapsedilen tüm Kazaklar zorla Çin vatandaşlığına geçirildi. Böylece Çin yasalarını çiğnedikleri gerekçesiyle suçlanarak toplama kamplarına atıldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.