SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazaklar, Kazakistan ve Çin'in karşılıklı vize muafiyeti anlaşmasını protesto etti

Kazakistan ve Çin arasında vize muafiyeti anlaşması planlanıyor. Kazakistan vatandaşları, Çinlilerin bu anlaşmayla ülkeye akın etmeye başlayacağı endişesiyle anlaşmayı protesto etti.

Haber Giriş Tarihi: 04.05.2023 15:42
Haber Güncellenme Tarihi: 04.05.2023 17:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazaklar, Kazakistan ve Çin'in karşılıklı vize muafiyeti anlaşmasını protesto etti

Kazakistan'ın normatif yasa tasarısı kamuoyu tartışma portalı, Kazakistan ve Çin hükumetleri arasında karşılıklı vize muafiyeti konulu anlaşma taslağını duyurdu. Anlaşmaya göre Kazakistan vatandaşları için Çin'e vizesiz giriş ve Çin vatandaşları için Kazakistan'a vizesiz girişin sağlanmasının amaçlandığı bildiriliyor. Kazak Türkleri ise Çinlilerin bu anlaşmayla ülkeye akın etmeye başlayacağı endişesiyle anlaşmayı protesto etti.

KAZAK TÜRKLERİ KARARDAN MEMNUN DEĞİL

Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonunun internet sitesinde yer alan bilgiye göre, 29 Nisan'da Kazakistan ve Çin arasında vize muafiyeti anlaşması yapılacağı bildirildi. Kazak Türkleri, iki ülke arasında karşılıklı vizenin kalkması durumunda Çinli yerleşimcilerin bu anlaşmayla ülkeye akın etmeye başlayabileceğinden anlaşmayı protesto etti.

KAZAKİSTAN CUMHURBAŞKANI TOKAYEV ÇİN'E GİDECEK

Anlaşmanın, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokeyev’in 18-19 Mayıs 2023 tarihlerinde Çin'e yapmayı planladığı ziyaret esnasında imzalanması bekleniyor.

Daha önce Çinlilerin, sosyal medyada, Türkistan’daki (Orta Asya); Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan başta olmak üzere diğer Türk Cumhuriyetlerinin, "Çin'in bir parçası olduğu fikrini yaydığı ve bununla ilgili çeşitli içerikler servis ettikleri" tespit edilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.