SON DAKİKA
Hava Durumu

KKTC, Gazimağusa Limanı'nı TDT'nin kullanımına açmak istiyor

KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Gazimağusa Limanı’nın Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) üyelerinin kullanımına açmak istediklerini belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 11.07.2024 14:03
Haber Güncellenme Tarihi: 11.07.2024 14:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
KKTC, Gazimağusa Limanı'nı TDT'nin kullanımına açmak istiyor

KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı ve Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı, Türk Devletleri Teşkilatının (TDT) “Kardeş Limanlar” programı dahilinde, KKTC’nin de Gazimağusa Limanı’nı üye devletlerin kullanımına açmak istediğini ve bu konu hakkında bir yıl önce başvuruda bulunduklarını belirtti. Arıklı geçtiğimiz günlerde Şuşa’da gerçekleşen TDT Gayriresmi Zirvesi’nde konuyu gündeme getirdiklerini hatırlattı.

“BİZ İSTİYORUZ Kİ, GAZİMAĞUSA LİMANI TÜRK DEVLETLERİNİN BİR ÜSSÜ OLSUN”

Bakan Arıklı, Anadolu Ajansına (AA) yaptığı açıklamada, “Biz istiyoruz ki, Doğu Akdeniz'in en müstahkem yeri olan Gazimağusa Limanı, Türk devletlerinin bir üssü olsun. Dünya ticaretinde yer almak isteyen Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan ve Türkmenistan, Gazimağusa Limanı'nı kendi limanlarıymış gibi kullanabilsinler. KKTC olarak biz de hem dünyada artan deniz ticaretinden pay alalım hem de bu durum siyasi olarak ülkemize fayda sağlasın istiyoruz.” ifadelerini kullandı. Arıklı ayrıca, Kardeş Liman olmak için yaptıkları başvuruda, ana vatan Türkiye’den destek beklediklerini vurguladı.

AB ENGELİ OLMADIĞINI BELİRTTİ

Öte yandan Bakan Arıklı, TDT’nin Kardeş Liman programı için yaptıkları başvuruda, AB Komisyonunun geçmiş dönemlerde KKTC’nin yaptığı müracaata verdikleri “KKTC limanlarının yasaklı veya ambargolu liman olduğu yönünde bir kararı yoktur.” cevabını da eklediklerini söyledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.