SON DAKİKA
Hava Durumu

Özbekistan ve Kırgızistan acil kurtarma teşkilatları arasındaki işbirliği güçleniyor

Özbekistan ve Kırgızistan, acil kurtarma teşkilatları arasındaki işbirliğini güçlendiriyor. İki ülke, sınırdaki acil durumlara birlikte karşı koyacak.

Haber Giriş Tarihi: 16.05.2023 10:51
Haber Güncellenme Tarihi: 16.05.2023 12:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Özbekistan ve Kırgızistan acil kurtarma teşkilatları arasındaki işbirliği güçleniyor

İki kardeş ülke olan Özbekistan ve Kırgızistan arasındaki işbirliği artarak devam ediyor. İki ülkenin acil kurtarma teşkilatları arasındaki işbirliği yapılan anlaşmalar ile güçleniyor.

İKİ KARDEŞ ÜLKE ARASINDAKİ İŞBİRLİĞİ ARTIYOR

Kırgız Cumhuriyeti Acil Durumlar Bakanı Bobek Ajikeyev, Özbekistan'da mevkidaşı Tümgeneral Abdulla Koldoşev ile 14 Mayıs 2023 tarihinde bir araya geldi. Özbekistan ve Kırgızistan Acil Durum Bakanları, iki ülkenin acil kurtarma teşkilatları arasındaki işbirliğini güçlendirmeyi amaçlayan bir belgeye daha imza attı.

SINIRDAKİ ACİL DURUMLARA BİRLİKTE KARŞI KOYULACAK

Özbekistan Cumhuriyeti Acil Durumlar Bakanlığı 14 Mayıs 2023 tarihli açıklamasında, iki ülke sınırındaki acil durumlara beraber karşı koyma ve olumsuz sonuçların ortadan kaldırılmasına yönelik işbirliği ile ilgili; ortak tatbikat, bilgi alışverişi sistemini iyileştirme ve  işbirliğinin güçlendirilmesine yönelik faaliyetleri içeren 9 maddenin onaylandığını bildirdi. 

TÜRK DÜNYASI ADIM ADIM TURAN BİRLİĞİNE

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, 27 Nisan'da, 3 Ekim 2006'da Taşkent'te imzalanan Özbekistan ve Kırgızistan hükumetleri arasında vatandaşların karşılıklı geliş ve gidişlerine ilişkin anlaşmada değişiklik yapılmasına ilişkin kararı onaylanmıştı.

Bu değişikliklere ilişkin protokol, 27 Ocak 2023'te Mirziyoyev'in, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'e yaptığı ziyareti sırasında imzalanmıştı.

SENE SONU UYGULANACAK

Yeni düzenlemenin bu sene sonralarına doğru yürürlüğe konulması bekleniyor. Bu prosedürün herhangi bir ulaşım aracıyla (uçak, tren, araba, otobüs vb.) sınırı geçerken geçerli olduğu bidiriliyor.

Kararın hayata geçmesiyle birlikte vatandaşların sınırdan giriş ve çıkış bilgileri, elektronik ortamda kaydedilecek ve pasaporta damga basılmasına gerek kalmayacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.