SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye, Azerbaycan ve KKTC ortak basın toplantısı gerçekleştirdi

Türkiye-Azerbaycan, Türkiye-KKTC ve Azerbaycan-KKTC parlamentolar arası dostluk grupları ve beraberlerindeki heyet, 14 Mayıs’ta Lefkoşa’da basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında parlamento başkanları önemli açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 14.05.2024 14:23
Haber Güncellenme Tarihi: 14.05.2024 20:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye, Azerbaycan ve KKTC ortak basın toplantısı gerçekleştirdi

Türkiye-Azerbaycan, Türkiye-KKTC ve Azerbaycan-KKTC parlamentolar arası dostluk grupları ve beraberlerindeki heyet, 14 Mayıs’ta Lefkoşa’da basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Meclisi Başkanı, KKTC-Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Zorlu Töre, KKTC-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Resmiye Eroğlu Canaltay, Türkiye-Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Orhan Erdem, Azerbaycan-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Ehliman Emiraslanov, Azerbaycan Milli Meclisi KKTC Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Cavanşir Feyziyev ve Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Şamil Ayrım yer aldı.

“BİZİM BİRBİRİMİZDEN BAŞKA DOSTUMUZ YOK”

Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Orhan Erdem, dostluk gruplarıyla birlikte, KKTC-Azerbaycan ilişkilerinin diplomatik, siyasi, ticari, eğitim ve turizm alanlarında daha çok gelişeceğini ifade etti.

“Bizim birbirimizden başka dostumuz yok” diyen Erdem dünyada insan haklarının sözde savunucusu ülkelerin kurdukları teşkilatların iflas etmiş durumda olduğuna dikkat çekti.

AZERBAYCAN, KIBRIS TÜRK HALKINI DESTEKLEYECEK ADIMLAR ATACAK

Azerbaycan Milli Meclisi KKTC Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Cavanşir Feyziyev, "Azerbaycan, Kıbrıs Türk halkını destekleyecek adımlar atmaya çalışacak ve Lefkoşa ile Orta Asya ülkeleri arasında diyalogun yönlendiricisi rolünü oynayacaktır." ifadelerini kullandı. Ayrıca Feyziyev, Azerbaycan tarafının diğer Türk devletlerine KKTC ile parlamentolar arası dostluk grupları kurma çağrısında bulunacağını dile getirdi.

“HER BİR TÜRK DEVLETİNİN KENDİ FONKSİYONLARI VAR”

Feyziyev, Azerbaycan’ın oldukça merkezi bir coğrafi yerleşimi; Kıbrıs’ın ise Doğu Akdeniz’de direnç noktası pozisyonunda olduğunu söyledi.

Azerbaycan’ın rolünün Asya ile Avrupa’daki Türkleri birbirine bağlamak olduğuna işaret eden Feyziyev, “Her bir Türk devletinin kendi fonksiyonları var” dedi.

TÖRE’DEN KKTC TANINMALIDIR ÇAĞRISI

KKTC Meclisi Başkanı, KKTC-Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Zorlu Töre basın toplantısında yaptığı konuşmada, KKTC’nin 41’inci yılında, 20 Temmuz  Mutlu Barış Harekatı’nın 50’nci yılında olduğuna dikkat çekti.

Töre, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in “benim ailem Türk dünyasıdır” ifadelerini hatırlatarak Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC tanınmalıdır çağrısını vurguladı.

“GELECEK YÜZYIL MUTLAKA TÜRK MİLLETİNİN OLACAK”

Töre konuşmasında “Gelecek yüzyıl mutlaka Türk milletinin olacak.” açıklamasını yaptı. Azerbaycan, Türkiye ve KKTC birlikteliğinin Türk devletlerine ışık tutacağını söyledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.