SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye ve Türkmenistan arasında önemli iş birliği

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan Milli Lideri ve Halk Maslahatı Başkanı Gurbankulu Berdimuhamedov ile Antalya’da bir görüşme gerçekleştirdi. İki lider, enerji ve havacılık alanında yeni iş birliklerine imza attı.

Haber Giriş Tarihi: 01.03.2024 16:30
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2024 18:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye ve Türkmenistan arasında önemli iş birliği

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya’da 1-3 Mart tarihleri arasında düzenlenen Antalya Diplomasi Forumuna katılmak üzere gelen Türkmenistan Milli Lideri ve Halk Maslahatı Başkanı Gurbankulu Berdimuhamedov ile bir araya geldi.

Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığının 1 Mart tarihinde gerçekleşen görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye ile Türkmenistan arasında “Doğal Gaz Alanında İş Birliğinin Geliştirilmesine İlişkin Karşılıklı İş Birliği Mutabakat Zaptı”, ”Petrol ve Doğal Gaz Alanlarında İş Birliğine İlişkin Niyet Beyanı” ve “Türkmenistan Havayolları ile Türk Hava Kurumu Üniversitesi Arasında Mutabakat Muhtırası”  imzalandığı kaydedildi.

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türkmenistan ile tüm alanlarda iki ülkeye de kazandıracak karşılıklı adımların artarak sürdürülmesi ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin 5 milyar dolar seviyesine çıkarılması için çabaların artırılması gerektiğini vurguladığı ifade edildi. Ayrıca iki lider arasındaki görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve küresel meselelerde ele alındı.

70. YAŞ GÜNÜNÜ KUTLAYAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A "TÜRKMENİSTAN'IN ONURLU AKSAKALI" FAHRİ ÜNVANI VERİLDİ

Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhammedov, 26 Şubat 2024 tarihinde 70. yaşını kutlayan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın doğum gününü kutlamıştı. Mevkidaşı Erdoğan'ı tebrik eden Berdimuhammedov, yazdığı mektupta, "Türkmen halkına karşı dostane komşuluk ve yaşlı nesillere saygı geleneğine bağlı kalarak, Türkmenistan-Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesine yaptığınız büyük kişisel katkıyı, halklarımızın birliğine yönelik hizmetlerinizi ve 70. yılınız vesilesiyle büyük takdirle karşılıyoruz. Yeni yaşınızda 'Türkmenistan'ın Onurlu Aksaklı' fahri ünvanıyla ödüllendirilmesine karar verildi" ifadelerine yer vermişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.