SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkmenistan, Özbekistan için Hazar Denizi'nde liman inşa edecek

Türkmenistan, Özbekistan'ın uluslararası taşımacılık ve ticareti için Hazar Denizi'nde uluslararası bir liman inşa edecek.

Haber Giriş Tarihi: 04.05.2023 10:36
Haber Güncellenme Tarihi: 04.05.2023 12:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkmenistan, Özbekistan için Hazar Denizi'nde liman inşa edecek

Hazar Denizi'nde önemli bir gelişme yaşandı. Türkmenistan, denize ulaşımı ve sınırı olmayan Özbekistan'ın uluslararası taşımacılık ve ticareti için harekete geçti.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhamedov 2 Mayıs 2023 tarihinde Aşkabat'ta düzenlenen Uluslararası Taşımacılık Forumu'nda Özbekistan için Hazar Denizi'nde uluslararası bir liman inşa edeceğini açıkladı.

ÖZBEKİSTAN ÜRÜNLERİ HAZARDAN DÜNYAYA YAYILACAK

Özbekistan ürünleri, bu liman aracılığı ile Avrupa'ya, Kafkasya'ya, İran'a, Umman'a ve Basra Körfezi'ne ulaştırılacak. Bununla birlikte Özbekistan'dan gelen tırlar, Hazar Denizi yolu ile dünya ekonomisine katkı sağlayacak.

ÖZBEKİSTAN, RUSYA VE İRAN DIŞINDA ALTERNATİF ARIYOR

Geçen yıl Kasım ayında Özbekistan'ın dış ülkelere olan ihracatını artırmak için Letonya'daki Ventspils Limanı'nı kullanmayı planladığı bildirilmişti. Ayrıca Özbekistan, yurt dışına açılmak için Rusya ve İran dışında alternatif yollar arayışını sürdürüyor. Temmuz 2021'de Pakistan ile imzalanan Transit Ticaret Anlaşması da bu yönde atılan adımlardan biri olarak biliniyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.