SON DAKİKA
Hava Durumu

Yeni kurulan Türk Devletleri Rekabet Konseyi'nin ilk toplantısı Şuşa'da düzenlenecek

Türk Devletleri Teşkilatı'nın (TDT) koordinasyonuyla kurulan Türk Devletleri Rekabet Konseyi'nin ilk toplantısının, Karabağ'ın Şuşa şehrinde yapılması planlanıyor.

Haber Giriş Tarihi: 24.01.2024 15:16
Haber Güncellenme Tarihi: 24.01.2024 17:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yeni kurulan Türk Devletleri Rekabet Konseyi'nin ilk toplantısı Şuşa'da düzenlenecek

TDT üyelerinin rekabet gücünü bir araya getirmek üzere başlatılan girişimle Türk Devletleri Rekabet Konseyi, 23 Ocak 2023 tarihinde İstanbul'da kuruldu. Konsey başkanlığını ilk 3 yıl Türkiye adına Türkiye Rekabet Kurumu yapacak.

KONSEY'İN BİR SONRAKİ TOPLANTISI ŞUŞA'DA YAPILACAK

TDT'den konuya ilişkin yapılan açıklamada, Türk Devletleri Rekabet Konseyinin bir sonraki toplantısının Azerbaycan'nın ev sahipliğinde işgalden kurtarılmış Karabağ bölgesindeki Şuşa şehrinde yapılması planlandığı bildirildi. 

TÜRK DEVLETLERİ ARASINDAKİ BAĞI GÜÇLENİYOR

Öte yandan TDT açıklamasında, "Türk Devletleri Rekabet Konseyi'nin bir sonraki toplantısının Azerbaycan'da yapılması kararlaştırıldı. Türk Devletleri Rekabet Konseyi, üye ülkeler arasında ortak tarihi, dilsel ve kültürel mirasa ilişkin ilişkileri güçlendirmek, rekabet mevzuatına ilişkin sorunları anlamak ve çözmek, ortak araştırma, ziyaret ve eğitim faaliyetleri yürütmek, ortak tarih, dil ve kültürel mirasa ilişkin projeler geliştirmek amacıyla faaliyet gösterecek" ifadelerine yer verdi.

Kasım 2023 tarihinde Türk devletleri arasındaki ticaret hacmi yıllık 42 milyar dolara ulaşmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.