SON DAKİKA
Hava Durumu

8 ülkeden AB'ye Ukrayna'nın savunma sanayii ile iş birliğini genişletme teklifi

Danimarka, İsveç, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya, Hollanda ve Polonya olmak üzere 8 ülke Avrupa Birliği'ne Ukrayna’nın savunma sanayii ile iş birliğini genişletmeyi önerdi.

Haber Giriş Tarihi: 27.05.2024 10:13
Haber Güncellenme Tarihi: 27.05.2024 11:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
8 ülkeden AB'ye Ukrayna'nın savunma sanayii ile iş birliğini genişletme teklifi

Danimarka, İsveç, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya, Hollanda ve Polonya, Avrupa Birliği’ne (AB) Ukrayna’nın savunma sanayii ile iş birliğini genişletme teklifinde bulundu.

Danimarka Savunma Bakanlığından dün yapılan açıklamada, Danimarka Savunma Bakanı Troels Lund Poulsen'in girişimiyle İsveç, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya, Hollanda ve Polonya savunma bakanlarının Avrupa Komisyonu, AB Ortak Dış Politika Servisi ve Avrupa Savunma Ajansına ortak bir mektup gönderdiği aktarıldı. Mektupta Ukrayna savunma sanayii ile iş birliğinin genişletilmesi teklif edildi.

Konuyu değerlendiren Danimarka Savunma Bakanı Troels Lund Poulsen, "Diğer yedi savunma bakanıyla birlikte, Ukrayna'nın Avrupa savunma sanayisine entegrasyonuna yönelik mümkün olan en kısa sürede bir AB eylem planı hazırlamayı planlıyoruz. Diğer şeylerin yanı sıra, Ukrayna'nın AB'nin savunma sanayii ve savunma inovasyonu programlarına erişimini sağlamalıdır. Güçlendirilmiş bir Ukrayna savunma sanayii Ukrayna için ve Avrupa'daki arz güvenliğimiz için şarttır.” açıklamasında bulundu.

Avrupa Komisyonu'nun verilerine göre, Rusya'nın Ukrayna'ya geniş çaplı işgal saldırısı başlattığından bu yana AB üyesi ülkeler tarafından satın alınan savunma ekipmanlarının neredeyse yüzde 80'inin Avrupa dışından satın alındığına dikkat çekilen mektupta, “Ancak Avrupa'da üye ülkelerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir sanayi kurulacaksa bu eğilim sürdürülebilir değildir. Avrupa'da arz güvenliği oluşturmamız, AB'nin Ukrayna'ya askeri desteğinin devam etmesi ve AB'nin kendi güvenliği konusunda daha fazla sorumluluk alabilmesi için bir ön koşuldur.” denildi.

Mektupta ayrıca endüstriyel ortaklıklar ve hedefe yönelik çabalar yoluyla Ukrayna'da yerel düzeyde “teknik destek kapasitesinin oluşturulması” gerektiği vurgulanarak, "Bunun başarılı olması için, Ukraynalı ve Avrupalı ​​şirketler arasında uzun vadeli ve stratejik endüstriyel ortaklıklar kurmaya yönelik iyi bir AB çerçevesi oluşturmalıyız. Danimarka ilk adımı atarak Ukrayna savunma sanayine doğrudan yatırım yapacağını duyurdu. Daha fazla AB ülkesinin Danimarka yatırımını desteklemesi ve bizi örnek alması Ukrayna'yı kesinlikle güçlendirecektir." ifadelerine yer verildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.