SON DAKİKA
Hava Durumu

AB: Ukrayna, tüm bölgelerinde kontrolü yeniden sağlama hakkına sahiptir

Ukrayna'nın başkenti Kıyiv'de 24. Ukrayna-Avrupa Birliği Zirvesi yapıldı. Zirvede taraflar, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün yeniden sağlanması vurgusu yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 04.02.2023 14:47
Haber Güncellenme Tarihi: 04.02.2023 15:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AB: Ukrayna, tüm bölgelerinde kontrolü yeniden sağlama hakkına sahiptir

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de, 3 Şubat 2023 tarihinde 24. Ukrayna-Avrupa Birliği (AB) Zirvesi düzenledi. Zirveye Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel katıldı.

Zirvede yayımlanan açıklamada, “Ukrayna uluslararası kabul görmüş sınırları içindeki işgal altındaki tüm bölgeleri özgürleştirme ve tam kontrolü yeniden sağlama hakkına sahiptir" denildi.

Zirvenin ardından Ukrayna Cumhurbaşkanlığı resmi internet sayfasında ortak açıklama yayımlandı. Ortak açıklamada, Ukrayna ve Ukrayna halkının geleceğinin Avrupa Birliği ile entegrasyonu olduğu teyit edildi.

RUSYA’YA UYGULANAN BASKI

Belgenin ilk maddesinde, tarafların; işgalci devlet Rusya’yı, Ukrayna topraklarından güçlerini çekmesi ve topyekûn savaşı durdurması için zorlaması gerektiği dile getirildi. Tarafların, Rusya üzerindeki baskıyı artırma konusunda anlaşmaya vardıkları belirtildi.

Belgede, "Avrupa Birliği, küresel ortaklarla yakın koordinasyon ve işbirliği içinde kısıtlayıcı tedbirleri güçlendirmeye devam ederken; onların etkin bir şekilde uygulanmasını ve yaptırımlardan kaçınmanın önlenmesini sağlamaya hazır” ifadelerine yer verildi.

UKRAYNA’NIN AB ÜYELİĞİ

Ukrayna ile ilişkilerin "imtiyazlı bağlar" temelinde daha da derinleştirilmesine ilişkin tutumunu teyit eden AB, Ukrayna'ya "aday ülke" statüsü verme kararının yeniden gündeme geleceğini kaydetti. Ukrayna'nın Avrupa Birliğine entegrasyonunu desteklemeye hazır olduğu teyit edildi. Bu konuda AB, Ukrayna’nın birliğe katılımıyla ilgili diğer adımların, ancak Kıyiv komisyonunun kararında belirtilen 7 koşulu yerine getirdikten sonra belirleneceğini vurguladı.

UKRAYNA’DA YARGI REFORMU

Açıklamada AB, Ukrayna Anayasa Mahkemesi reformunun ve Anayasa Mahkemesinin bağımsız yargıçlarını seçme prosedürünün, ülkenin AB’ye katılımı yolunda kilit noktalardan biri olduğuna dikkat çekti.

Bununla birlikte AB, Ukrayna'daki yolsuzlukla mücadele kurumlarının çalışmalarındaki ilerlemeyi ve Ukrayna'nın medya mevzuatının görsel-işitsel medya hizmetlerine ilişkin AB mevzuatı ile uyumlu hale getirilmesini memnuniyetle karşıladığını belirtti.

KIRIM’IN ASKERİ YOLLA İŞGALDEN KURTARILMASI

Rusya’nın Ukrayna'ya karşı başlattığı savaşın uluslararası hukukun açık bir ihlali olduğu belirtilen açıklamada, “Rusya'nın Ukrayna toprakları olan Donetsk, Lugansk, Zaporijjya ve Herson bölgelerini yasa dışı ilhak girişimini şiddetle reddediyor ve kararlı bir şekilde kınıyoruz. Kırım ve Akyar (Sivastopol) örneğinde olduğu gibi, AB Ukrayna topraklarının herhangi bir bölümünü yasa dışı bir şekilde ilhak etme girişimlerini asla yasal olarak kabul etmeyecektir.” denildi.

Toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını savunan Ukrayna halkının cesaretini ve kararlılığını takdirle karşıladığını belirten AB, “BM Tüzüğü ve uluslararası hukuka göre Ukrayna, Rus saldırganlığına karşı doğal meşru müdafaa hakkını kullanıyor. Uluslararası kabul görmüş sınırları içindeki işgal altındaki tüm bölgeleri özgürleştirme ve tam kontrolü yeniden sağlama hakkına sahiptir" ifadelerini kullandı.

Böylece Avrupa Birliği, Ukrayna'ya, Kırım Özerk Cumhuriyeti dahil Rus işgali altında bulunan tüm topraklarını kurtarmak için silah kullanma fırsatı vermiş oldu.

RUSYA, ADALETE TESLİM EDİLECEK

Açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’da işlediği suçları soruşturan Uluslararası Ceza Mahkemesi savcısına destek verildiği vurgulanarak, “Rusya, emirleri uygulayan herkes ve tüm suç ortakları adalete teslim edilecek.” denildi.

Taraflar, Ukrayna'ya yönelik saldırı suçunun soruşturulmasını koordine etmek amacıyla Lahey'de “Ukrayna'da Saldırganlık Suçunun Kovuşturulması İçin Uluslararası Merkezi”nin (ICPA) geliştirilmesini ve delilleri gelecekteki davalar için saklanmasını destekledi.

AB’DEN UKRAYNA’NIN “BARIŞ FORMÜLÜNE” DESTEK

Belgede, AB’nin Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın 15 Kasım 2022’de G20 Zirvesinde sunduğu “Barış Formülüne” destek verdiği kaydedilerek, “Cumhurbaşkanı Zelenskıy’ın ‘Barış Formülüne” desteğimizi ve 10 maddelik Barış Planı üzerinde Ukrayna ile aktif olarak çalışmaya hazır olduğunuzu belirttik” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca belgede AB’nin Ukrayna’nın “Barış Zirvesi” düzenleme girişimine destek verdiği aktarıldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.