SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD'nin New York eyaleti, Holodomor'u soykırım olarak tanıdı

ABD'nin New York eyaleti, 1932-1933 yıllarında Sovyetlerin Ukrayna halkına karşı işlediği Holodomor Soykırımı'nı tanıdı. Böylelikle, ABD'de Holodomor'u soykırım olarak tanıyan 34 eyalet oldu.

Haber Giriş Tarihi: 19.11.2023 19:01
Haber Güncellenme Tarihi: 19.11.2023 19:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD'nin New York eyaleti, Holodomor'u soykırım olarak tanıdı

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) tarafından 1932-1933 yıllarında Ukraynalılar kasıtlı olarak açlığa mahkum edildi. Milyonlarca kişinin ölümüne sebep olan Holodomor Soykırımı, yıllarca tarihin perde arkasında kaldı. Ukrayna Milletvekili, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Ukrayna Delegasyonu Başkanı Mariya Mezentseva, bugün yaptığı açıklama ile ABD'nin New York eyaletinin Holodomor'u, Ukrayna halkına karşı soykırım olarak tanıdığını duyurdu. 

NEW YORK EYALETİ, HOLODOMOR'U SOYKIRIM OLARAK TANIDI

Ukrayna Milletvekili, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Ukrayna Delegasyonu Başkanı Mariya Mezentseva şu açıklamayı yaptı:

"New York eyaleti, 1932-1933 yıllarındaki Holodomor'u Ukrayna halkına yönelik soykırım olarak tanıdı. New York, bu kararı alan 34. ABD eyaleti oldu. AKPM'nin sonbahar oturumunda dünya çapındaki 46 parlamentonun aynı kararı verdiğini hatırlatayım. Ukrayna, yakında Holodomor'un 90. yıldönümünü anacak. Her aile bu korkunç suçtan etkilendi" 

WASHİNGTON'DA 25 KASIM'DA HOLODOMOR SOYKIRIMI ANILACAK

ABD'nin başkenti Washington'da 25 Kasım 2023 tarihinde Holodomor Soykırımı'nı anma etkinliği düzenlenecek.

HOLODOMOR SOYKIRIMI 

1932-1933 yıllarında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde, Sovyet idaresinin uygulamaları nedeniyle toplu açlık meydana geldi, milyonlarca insan bu trajedide hayatını kaybetti. Ukrayna Milli Güvenlik Servisi, Holodomor davasının sorgusu sırasında ortaya çıkan bilgilere göre suni açlıktan 3 milyon 941 bin kişinin öldüğünü açıkladı. Açlığın kasıtlı olarak meydana getirildiği ispat edilirken, Rusya bunları reddederek Ukrayna’daki açlığın 1932-1933 yılında SSCB’de meydana gelen açlığın bir parçası olduğunu ileri sürüyor.

26 Kasım 1998 yılında dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma’nın kararı ile kasım ayının son cumartesi günü Holodomor Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan edildi. 2006 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko’nun inisiyatifi ile Holdomor’un soykırım olduğunun açık şekilde inkâr edilmesi için ceza öngören yasa kabul edildi.

Stalin Rusyası’nın gerçekleştirdiği Holodomor Katliamı, uluslararası kamuoyunun da ilgisini çekti. Günümüzde AB, Kanada, ABD, Avustralya, Portekiz, Almanya, Çekya, Vatikan, Estonya, Belçika, Fransa, Litvanya, Almanya, Letonya, Gürcistan, Polonya, Macaristan, Ekvador, Kolombiya, Meksika, Paraguay ve Peru gibi pek çok ülke, Holodomor’u soykırım olarak tanıdı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.