SON DAKİKA
Hava Durumu

BM Güvenlik Konseyi, Ukrayna gündemiyle toplandı

Ukrayna-Rusya Savaşının birinci yılı geride kalırken Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Ukrayna gündemiyle toplandı.

Haber Giriş Tarihi: 25.02.2023 02:33
Haber Güncellenme Tarihi: 25.02.2023 02:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
BM Güvenlik Konseyi, Ukrayna gündemiyle toplandı

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, 24 Şubat 2023 tarihinde "Ukrayna'da Barış ve Güvenliğin Tesisi" başlıklı oturum düzenledi. Oturuma çoğunlukla dışişleri bakanları düzeyinde katılım gerçekleşti.

KULEBA: UKRAYNA DİRENİŞE DEVAM EDECEK

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, burada yaptığı konuşmada Ukrayna'nın şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da Rus işgaline karşı direnmeye devam edeceğini vurguladı. Dışişleri Bakanı Kuleba, "(Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin tahmin ettiğinden çok daha çabuk mağlubiyete uğrayacak." dedi.

Bakan Kuleba, işgalci Rus askerlerinin ve yetkililerinin, işledikleri suçlardan ötürü bir gün hesap vereceğini vurgulayarak uluslararası toplumun Ukrayna'yı desteklemeye devam etmesi yönünde çağrı yaptı.

RUSYA TEMSİLCİSİ, HAYATINI KAYBEDEN UKRAYNALILAR İÇİN SAYGI DURUŞUNA KARŞI ÇIKTI

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vasily Nebenzya, Bakan Kuleba'nın, işgalci Rus saldırıları nedeniyle hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulması çağrısına itiraz etti. Kuleba'nın çağrısının ardından salon ayağa kalktı, Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi, Nebenzya'nın çağrısının ardından ise Konsey salonunda sadece Rus heyeti ayakta kaldı.

GUTERRES: BARIŞA BİR ŞANS VERMELİYİZ

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Şartı'ndaki ilkelerin sadece kağıt üzerinde bazı kelimeler olmadığını belirterek bunların BM'nin misyonunu oluşturduğunu ifade etti. Guterres, "Bir yıl önce burada insanlık adına Avrupa'da yüzyılın en korkunç savaşı olma ihtimali bulunan savaşın başlamaması için ısrar ettim. O zaman da söyledim, şimdi de tekrar ediyorum. Barışa bir şans vermeliyiz." diye konuştu.

"RUSYA'NIN SALDIRILARI, BM ŞARTININ VE ULUSLARARASI HUKUKUN AÇIK İHLALİ"

Öte yandan Guterres, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgal saldırısının, BM Şartı ve uluslararası hukukun açık bir ihlali olduğununun altını çizerek savaşın ölüm ve yıkıma yol açtığını vurguladı.

"SAVAŞ, AVRUPA'DA KRİZE YOL AÇTI"

"Hayat Ukrayna halkı için cehenneme dönüşmüş durumda." ifadelerini kullanan Guterres, Ukrayna halkının yaklaşık yüzde 40'ının insani yardım ve korumaya ihtiyaç duyduğunu belirtti. Ayrıca Guterres, aynı zamanda savaşın birçok Ukraynalıyı yerinden etmesiyle Avrupa'da uzun süredir görülmeyen boyutta bir krize yol açtığını dile getirdi.

BM: BARIŞI İNŞA ETMELİYİZ

Ukrayna'daki temel altyapı tesislerinin de hedef alındığını, Dünya Sağlık Örgütüne göre sağlık kuruluşlarına 700'den fazla saldırı düzenlendiğini anımsatan BM Genel Sekreteri Guterres, "BM Şartı ve uluslararası hukuk uyarınca bir barış inşa etmemiz gerekiyor." dedi.

TAHIL KORİDORU ANLAŞMASININ UZATILMASI İÇİN ÇAĞRI

Guterres, Türkiye ve BM'nin arabuluculuğuyla hayata geçirilen Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması kapsamında ilerleme sağlandığını belirterek şu ifadelere dikkat çekti:

 "700 kadar gemiyle, 20 milyon tondan fazla gıda ürünü, güvenli bir şekilde küresel tedarik zincirleriyle tekrar buluşturuldu. Bu da dünyadaki fiyatları düşürüyor. Tüm taraflara bu girişimi sürdürmelerinin önemini hatırlatarak, Mart 2023 sonrasına uzatılması yönünde çağrımı yineliyorum." 

BM UKRAYNA ÖZELİNDE 40'TAN FAZLA OTURUM DÜZENLEDİ

Geçen yıldan bu yana Güvenlik Konseyi, Ukrayna özelinde 40'tan fazla oturum düzenlendiğini anımsatan Guterres, "Şu anda silahlar konuşuyor ancak biliyoruz ki adil ve kalıcı barış için tek yol diplomasi." diye konuştu.

ULUSLARARASI TOPLUM RUSYA'YI KINADI

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise geçen yıl savaşın başlamasından önce Rusya'nın saldırı hazırlığında olduğunu Konsey'de dile getirdiğini ancak bunların Rusya tarafından "asılsız suçlamalar" olarak reddedildiğini anımsattı. Blinken, "1 hafta sonra Rusya, büyük çaplı işgalini başlattı. Ancak Ukrayna'nın güçlü savunması sonucu Putin, Ukrayna'yı ele geçirme ve Rusya'ya dahil etme hedefine ulaşamadı." dedi.

Blinken, Ukrayna halkının cesurca bağımsızlıkları için savaştığını ve birlik içinde hareket ettiğini belirterek uluslararası toplumun da bir araya gelip birçok kez Rusya'yı kınadığını kaydetti.

"RUSYA AÇLIĞI VE ENERJİYİ SİLAH OLARAK KULLANIYOR"

Blinken, Rusya Devlet Başkanı Putin'in açlığı silah olarak kullanmaya çalıştığını belirterek, "Genel Sekreter Guterres ve Türkiye sayesinde başlatılan Karadeniz Tahıl Girişimi, Rusya'nın Ukrayna ihracatları üzerindeki engelini kaldırarak dünya genelinde gıda fiyatlarını düşürdü." dedi.

Putin'in enerjiyi de silah olarak kullanmaya çalıştığında ise özellikle Avrupa'nın çok büyük adımlar attığını ifade eden Blinken, "Tabii ki hiçbir ülke savaştan Ukrayna kadar etkilenmedi ancak neredeyse tüm ülkeler acıyı hissetti. Buna rağmen ülkeler Ukrayna'nın yanında durmaya devam ediyor." diye konuştu.

BLİNKEN: BU SAVAŞTA BİR SALDIRGAN VE BİR MAĞDUR VAR

BM'nin temel değerlerine saygı duyulmaması halinde "güçlünün zayıf olana hükmettiği bir dünya düzeni" oluşacağını dile getiren Blinken, BM'nin buna son vermek ve engellemek için kurulduğunu ifade etti.

"UKRAYNA BAĞIMSIZLIĞI İÇİN SAVAŞIYOR"

Bu savaşta bir saldırgan ve bir mağdur olduğunu belirten Blinken, "Rusya fetih için savaşıyor, Ukrayna ise bağımsızlığı için." ifadelerini kullandı.
 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.