SON DAKİKA
Hava Durumu

Bodnar: Bu şartlarda Rusya ile barışın sağlanması Ukrayna'ya ihanet olur

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Rusya ile mevcut şartlar içinde barışın sağlanması halinde bunun Ukrayna'ya ihanet olacağının altını çizdi.

Haber Giriş Tarihi: 10.01.2024 13:25
Haber Güncellenme Tarihi: 10.01.2024 13:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bodnar: Bu şartlarda Rusya ile barışın sağlanması Ukrayna'ya ihanet olur

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar başkentte gazetecilerin sorularına yanıt verdi. Büyükelçi Bodnar, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarına ilişkin yaptığı değerlendirmede barış müzakereleri sürecine değindi. Büyükelçi Bodnar, "İstanbul’da başarılı bir şekilde gerçekleştirilen müzakereler, Ukrayna'nın doğusunda düzenlenen saldırılarla bitti. Rusya ile bu şartlarda barışın sağlanması Ukrayna'da bir ihanet olarak kabul ediliyor. Bir milyondan fazla Ukraynalının silahı var. Şu anda 'Rusya ile barışıyoruz' demek toplumu bölmek demektir. Rusya ordusunu çekmeden barış görüşmesi olmaz" ifadelerini kullandı. 

EYLÜL AYINDAN BU YANA 14 MİLYON TON TAHIL SEVK EDİLDİ

Ayrıca Ukrayna tahılının sevkiyatının önemine işaret eden Büyükelçi Bodnar, buğday fiyatlarının sabit kalmasının Türkiye ve Ukrayna'nın bir başarısı olduğunu vurguladı. Bodnar, tahıl sevkiyatı konusunda ise şu bilgiyi verdi:

"Bu alışılan yollardan daha uzun ama yalnızca tahıl değil sivil her ürünü kapsıyor. Eylül ayından itibaren sadece Odesa'dan 500’den fazla gemi çıktı, 14 milyon ton ürün taşındı. Rusya bu koridoru engellemek için elinden geleni yapıyor"

TÜRKİYE İLE UKRAYNA ARASINDAKİ SAVUNMA İŞBİRLİĞİ

Ukrayna ile Türkiye arasındaki savunma sanayisinde dikkat çeken Büyükelçi, "ANKA-3 için yeni motor siparişleri var. Ukrayna şirketlerinden biri şu anda KAAN için de motor üretme ihalesine girdi. Ukrayna motoru kullanan başka şirketler de bulunuyor. Roketlerden bahsediyorum. Öte yandan BAYKAR'ın Ukrayna'daki fabrikasının yapımı da sürüyor" dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.