SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin, Rusya’ya askeri istihbarat amaçlı uydu görüntüleri sağlıyor

Çin, Ukrayna hedeflerine yönelik saldırılar için Rusya’ya uydu görüntüleri sağlıyor.

Haber Giriş Tarihi: 07.04.2024 09:44
Haber Güncellenme Tarihi: 07.04.2024 11:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çin, Rusya’ya askeri istihbarat amaçlı uydu görüntüleri sağlıyor

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik 24 Şubat 2022 tarihinde başlattığı topyekûn işgal girişiminden bu yana, Çin ile Rusya arasındaki askerî, ekonomi ve diğer alanlardaki iş birliği genişleyerek devam ediyor. 

Ukrayinska Pravda’nın 7 Nisan tarihinde ABD merkezli Bloomberg’e dayandırdığı haberine göre, Çin, Rusya’ya Ukrayna’ya yönelik saldırıları için yardımlarını artırdı. Çin, Rusya'ya askeri amaçlı uydu görüntülerinin yanı sıra tanklar için mikroelektronik çip ve makine aletleri sağladı. Ayrıca Çin'in yardımları arasında optik, füze yakıtları ve artan uzay iş birliği var.

2023 yılında iki ülke arasındaki ticaretin 240 milyar ABD doları tutarında rekor bir seviyeye ulaştığı kaydedildi.  Ayrıca Rusya, Çin'e kömür ve petrol gibi mal ihracatını da artırdı.

ABD VE AB ÇİNLİ FİRMALARI LİSTELEDİ

Ukrayinska Pravda’nın Bloomberg’den yaptığı alıntıda "Çin ve Hong Kong, Moskova'nın silahlarda kullanılan veya bunları üretmek için gerekli olan çipler ve entegre devreler de dahil olmak üzere teknolojilere erişmesi için önemli bir giriş kapısı haline geldi. ABD ve Avrupa Birliği, bu transferleri mümkün kılmak için birkaç Çinli firmayı listeledi. Ancak ticarette düşüşe dair çok az işaret var." ifadeleri kullanıldı.

ABD’DEN ÇİN’E UKRAYNA UYARISI!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Çinli mevkidaşı Şi Cinping ile görüşmek üzere mayıs ayında Çin’e gideceği kaydedilmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller ise planlanan görüşmeye dair 1 Nisan tarihinde açıklama yapmıştı. Miller, Putin ve Şi Cinping arasında mayıs ayında gerçekleşmesi planlanan görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada "Çin'in Rusya'nın Ukrayna'daki saldırganlığını desteklemeye yardımcı olacak hiçbir şey yapmasını istemediğimizi çok defa açıkladık ve bunu açıklığa kavuşturmaya devam edeceğiz" demişti. Miller, ABD'nin Moskova ile Pekin arasındaki tam ölçekli ortaklık konusunda endişelerinin sürdürdüğünün de altını çizmişti.

ÇİN VE RUSYA İLİŞKİLERİ NEREYE EVRİLİYOR?

Çin Savunma Bakanlığından 31 Ocak 2024 tarihinde yapılan açıklamaya göre, Çin lideri Şi Cinping'in yeni atadığı Savunma Bakanı Dong Jun, Rus mevkidaşı Sergey Şoygu ile bir video görüşmesi gerçekleştirmişti. Dong Jun Rus mevkidaşı ile yaptığı görüşmede, Çin ile Rusya arasındaki askerî iş birliğinin daha yüksek seviyelere taşınması gerektiğini bildirmişti. "Çok yakın" askeri ilişkiler çağrısında bulunan Dong Jun ayrıca, Şoygu'ya Pekin ve Moskova'nın küresel güvenlik ve istikrarın korunmasında daha büyük bir rol oynamak için ikili askerî ilişkileri daha da yüksek seviyeye çıkarması gerektiğini vurgulamıştı.

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.