SON DAKİKA
Hava Durumu

Kanada: Rusya, işgal altındaki topraklarda sözde seçim düzenleyerek dünyayı kandıramayacak

Kanada Dışişleri Bakanlığı, Kremlin yönetiminin Kırım dahil Rus işgali altında bulunan tüm Ukrayna bölgelerinde sözde devlet başkanlığı seçimi düzenleyerek uluslararası hukuku ihlal ettiğini ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 16.03.2024 12:08
Haber Güncellenme Tarihi: 16.03.2024 14:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kanada: Rusya, işgal altındaki topraklarda sözde seçim düzenleyerek dünyayı kandıramayacak

Rusya'da 15-17 Mart tarihleri arasında devlet başkanlığı için düzmece seçim gerçekleştiriliyor. Kremlin yönetimi, Kırım dahil Rus işgali altında bulunan tüm Ukrayna bölgelerinde seçim sandıkları kurarak Ukrayna vatandaşlarını oy kullanmaya zorluyor.

Kanada, Rusya’nın Ukrayna’ya ait topraklarda düzenlediği yasa dışı devlet başkanlığı seçimlerine tepki gösterdi. Kanada Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Vladimir Putin, ilhak girişimini meşrulaştırmak ve zorla ele geçirilen bölgeleri birleştirmek amacıyla yaklaşan Rusya başkanlık seçimlerini geçici olarak işgal altında bulunan Ukrayna topraklarını da kapsayacak şekilde genişletti… Dünyayı kandıramazlar. Zafere kadar Ukrayna ile birlikte kalacağız.” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca açıklamada Rusya’nın düzenlediği sözde seçimlerinin Ukrayna'nın egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve bağımsızlığına yönelik sıradaki bir saldırı olduğunu ve Birleşmiş Milletler Tüzüğü de dahil olmak üzere uluslararası hukuku ihlal ettiğini vurgulandı.

RUSYA’DA BAŞKANLIK SEÇİMLERİ

Rusya'da halk 15-17 Mart tarihlerinde kurmaca devlet başkanlığı seçimleri için sandık başına gidiyor. Kremlin yönetimi işgal altında bulunan Kırım, Herson, Zaporijjya, Donetsk ve Lugansk bölgelerinde de sandıklar açarak sözde seçimleri düzenliyor. İşgalci yönetin farklı baskı araçları kullanarak yerel nüfusu oylamaya katılmaya zorluyor.

UKRAYNA: SAHTE OYLAMA SEÇİM OLARAK ADLANDIRILMAMALI

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, 14 Mart 2024 tarihinde yaptığı açıklamada, geçici olarak işgal altında bulunan Kırım, Herson, Zaporijjya, Donetsk ve Lugansk bölgelerinde yapılacak Rusya devlet başkanlığı seçiminin yasa dışı olduğunu belirterek, uluslararası topluma işgal altındaki bölgelere gözlemci göndermeme çağrısında bulundu. Bakanlık ayrıca, basını sahte oylamayı seçim olarak adlandırmamaya davet etti.

UKRAYNA VATANDAŞLARINA ÇAĞRI

İşgal altındaki topraklarda yaşayan insanlara sözde seçimlere katılmama çağrısı yapan Bakanlık ayrıca yaptığı açıklamada, "Kendi güvenliğiniz açısından ve Rus yetkililerin provokasyon eğilimlerini göz önünde bulundurarak, sizi, oylama günlerinde Rusya Federasyonu işgal güçlerinin askeri tesisleri ve ‘oy kullanma merkezleri’ yakınında oluşan insan kalabalıklarından kaçınmaya çağırıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.