SON DAKİKA
Hava Durumu

60 BM ülkesinden Rusya'ya kınama

Yaklaşık 60 ülke 15 Mart'ta yayımladığı ortak açıklamada, Rusya’nın işgal altında aldığı Ukrayna topraklarında yasa dışı devlet başkanlığı seçimi düzenlemesini kınadı.

Haber Giriş Tarihi: 16.03.2024 11:00
Haber Güncellenme Tarihi: 16.03.2024 12:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
60 BM ülkesinden Rusya'ya kınama

Birleşmiş Milletlere (BM) üye olan yaklaşık 60 ülke, Rusya’nın işgal altında bulunan Ukrayna topraklarında düzenlediği yasa dışı sözde devlet başkanlığı seçimi düzenleme girişimini kınadı.

Yaklaşın 60 ülkenin imzaladığı ortak açıklama, dün düzenlenen BM Güvenlik Kurulu öncesi Ukrayna’nın Daimi BM Temsilcisi Sergiy Kıslıtsa tarafından okundu. Açıklamada, “Rusya Federasyonu'nun, uluslararası alanda tanınan Ukrayna toprakları içerisinde geçici olarak işgal altında bulunan bölgelerde Rusya’nın devlet başkanlığı ‘seçimlerini’ düzenlemeye yönelik gayri meşru girişimlerini şiddetle kınıyoruz. Başka bir BM üyesi devletin topraklarında onun rızası olmadan seçim yapılması, egemenlik ve toprak bütünlüğü ilkelerinin açıkça göz ardı edilmesidir. Uluslararası hukuka göre bu tür seçimlerin hiçbir hukuki geçerliliği yoktur." ifadelerine yer verildi.

Bununla birlikte açıklamada, 12 Ekim 2022 tarihli BM Genel Kurulu kararında, Rusya’nın Donetsk, Lugansk, Herson ve Zaporijjya bölgelerinde Eylül 2022’de düzenlediği sözde referandumun uluslararası hukuk açısından geçersiz olduğu ve Ukrayna’ya ait bölgelerin statüsünün değişimi için bir gerekçe olamayacağını belirtildiği hatırlatıldı. Ayrıca, 27 Mart 2014 tarihli başka BM Genel Kurulu karara göre aynı durum Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) için geçerlidir.

RUSYA’DA BAŞKANLIK SEÇİMLERİ

Rusya'da halk 15-17 Mart tarihlerinde kurmaca devlet başkanlığı seçimleri için sandık başına gidiyor. Kremlin yönetimi işgal altında bulunan Kırım, Herson, Zaporijjya, Donetsk ve Lugansk bölgelerinde de sandıklar kurarak sözde seçimleri düzenliyor. 

UKRAYNA: SAHTE OYLAMA SEÇİM OLARAK ADLANDIRILMAMALI

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, 14 Mart 2024 tarihinde yaptığı açıklamada, geçici olarak işgal altında bulunan Kırım, Herson, Zaporijjya, Donetsk ve Lugansk bölgelerinde yapılacak Rusya devlet başkanlığı seçiminin yasa dışı olduğunu belirterek, uluslararası topluma işgal altındaki bölgelere gözlemci göndermeme çağrısında bulundu. Bakanlık ayrıca, basını sahte oylamayı seçim olarak adlandırmamaya davet etti.

UKRAYNA VATANDAŞLARINA ÇAĞRI

İşgal altındaki topraklarda yaşayan insanlara sözde seçimlere katılmama çağrısı yapan Bakanlık ayrıca yaptığı açıklamada, "Kendi güvenliğiniz açısından ve Rus yetkililerin provokasyon eğilimlerini göz önünde bulundurarak, sizi, oylama günlerinde Rusya Federasyonu işgal güçlerinin askeri tesisleri ve ‘oy kullanma merkezleri’ yakınında oluşan insan kalabalıklarından kaçınmaya çağırıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.