SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus işgalinden kurtarılan Ukrayna bölgelerinde 104 işkence odası tespit edildi

Ukrayna yetkilileri, Rus işgal güçlerinin Ukraynalı esirlere işkence uyguladığı 104 işkence odası tespit etti.

Haber Giriş Tarihi: 08.12.2023 22:22
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2023 22:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus işgalinden kurtarılan Ukrayna bölgelerinde 104 işkence odası tespit edildi

Ukrayna Başsavcısı Andriy Kostin, polis görevlilerinin Rus işgalinden kurtarılan bölgelerde 104 işkence odası tespit ettiğini bildirerek, Rusya'da işkencenin planlı bir devlet politikası olduğunu ifade etti.

Başkent Kıyiv’de 7 Aralık 2023 tarihinde düzenlenen “Özgürlük veya Korku” isimli uluslararası insan hakları konferansında konuşan Ukrayna Başsavcısı Andriy Kostin, işgalciler tarafından alıkonulan ve esir alınan Ukrayna vatandaşlarının yüzde 90'ının işkenceye veya şiddete maruz bırakıldığını ifade etti.

“RUSYA’DA İŞKENCE PLANLI BİR DEVLET POLİTİKASIDIR”

Başsavcı Kostin, “Esirlerin ve alıkonulanların yüzde 90’ı işkence veya başka fiziksel yada psikolojik şiddet yöntemlerine maruz bırakılıyorlar. Rusya'da işkence bir kişinin aşırılığı değil. Bu planlı bir devlet politikasıdır" dedi.

Başsavcı, Rus işgalinden kurtarılan Harkiv’de 25, Zaporijjya’da 18, Herson’da 11, Donetsk’te 10 ve Rusya’da 19 işkence odasının tespit edildiğini aktardı.

SİVİL ESİRLERİ VE KAÇIRILAN ÇOCUKLARI GERİ GETİRME MEKANİZMALARI MEVCUT DEĞİL

Savaş esirlerinin geri dönüşüne ilişkin uluslararası yasal mekanizmaların mevcut olduğunu ancak sivil esirler ve Rusya tarafından kaçırılan çocuklar için böyle bir mekanizmanın bulunmadığına dikkat çeken Kostin, “Böyle mekanizmaları oluşturmamız gerekiyor. Dünya ve Ukrayna’daki çabalarımızı birleştirmeliyiz. Çünkü her bir gün esirler için yeni işkenceler demek” ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.