SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya'nın sözde seçimi: İşgal altındaki Ukraynalılar silah tehdidiyle oy vermek zorunda

Rusya, işgal altına aldığı Ukrayna bölgelerinde sözde seçim sürecini başlattı. Silahlı Rus askerleri eşliğinde evleri dolaşan sözde seçim görevlileri insanları oy kullanmaya zorluyor.

Haber Giriş Tarihi: 15.03.2024 12:55
Haber Güncellenme Tarihi: 15.03.2024 19:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya'nın sözde seçimi: İşgal altındaki Ukraynalılar silah tehdidiyle oy vermek zorunda

Rusya'da 15-17 Mart tarihleri arasında devlet başkanlığı seçimleri düzenleniyor. Kremlin yönetimi, işgal altında bulunan Ukrayna bölgelerinde de seçim sandıkları kurarak Ukrayna vatandaşlarını oy kullanmaya zorluyor.

Rus propaganda basını, sosyal medyada bir video paylaşarak işgal altındaki Severodonetsk kentinde sözde seçimlerinin nasıl geçtiğini gösterdi. Paylaşılan videoda yaşlı insanların evine silahlı Rus askerleri eşliğinde sandık görevlilerinin geldiği ve oy kullanmayı “teklif” ettikleri görünüyor. Yaşlı insanlar silahlı asker ve seçim görevlilerinin gözetimi altında hiçbir gizlilik sağlanmadan oy pusulasını işaretlemek zorunda kalıyor.

UKRAYNA: SAHTE OYLAMA SEÇİM OLARAK ADLANDIRILMAMALI

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, geçici olarak işgal altında bulunan Kırım, Herson, Zaporijjya, Donetsk ve Lugansk bölgelerinde yapılacak Rusya devlet başkanlığı seçiminin yasa dışı olduğunu belirterek, uluslararası topluma işgal altındaki bölgelere gözlemci göndermeme çağrısında bulundu. Bakanlık ayrıca, basını sahte oylamayı seçim olarak adlandırmamaya davet etti.

UKRAYNA VATANDAŞLARINA ÇAĞRI

İşgal altındaki topraklarda yaşayan insanlara sözde seçimlere katılmama çağrısı yapan Bakanlık ayrıca yaptığı açıklamada, "Kendi güvenliğiniz açısından ve Rus yetkililerin provokasyon eğilimlerini göz önünde bulundurarak, sizi, oylama günlerinde Rusya Federasyonu işgal güçlerinin askeri tesisleri ve ‘oy kullanma merkezleri’ yakınında oluşan insan kalabalıklarından kaçınmaya çağırıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

RUSYA’DA BAŞKANLIK SEÇİMLERİ

Rusya'da halk 15-17 Mart tarihlerinde kurmaca devlet başkanlığı seçimleri için sandık başına gidecek. 

1999'dan bu yana devlet başkanı ya da başbakan olarak iktidarda olan Vladimir Putin'in 6 yıllık yeni dönemi kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Putin, 15-17 Mart tarihleri arasında yapılacak seçimi kazanması halinde, Kremlin'de en az 2030 yılına kadar iktidarda kalacak ki, bu da 18. yüzyılda Katerina'dan bu yana herhangi bir Rus liderden daha uzun bir süre olacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.