SON DAKİKA
Hava Durumu

Sıbiga: Ukrayna'nın Kırım üzerindeki egemenliği sağlanmadan toprak bütünlüğü sağlanamaz

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Anrdiy Sıbiga, Ukrayna'da adil ve sürdürülebilir bir barışa ulaşılması için, Kırım'ın ve işgal altındaki tüm toprakların Rus işgalinden kurtarılması gerektiğini ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 25.06.2024 23:45
Haber Güncellenme Tarihi: 26.06.2024 00:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Sıbiga: Ukrayna'nın Kırım üzerindeki egemenliği sağlanmadan toprak bütünlüğü sağlanamaz

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Anrdiy Sıbiga (Andrij Sybiha), Kırım’ı Rus işgalinden kurtarmadan Ukrayna toprak bütünlüğünün sağlanamayacağını vurguladı.

Ukrayna'nın başkenti Kıyiv’de 3. Kırım Platformu Uluslararası Uzman Ağı Forumu düzenleniyor. 15 ülkeden temsilcilerin katıldığı foruma 120'si yüz yüze, yaklaşık 200'ü çevrim içi olmak üzere 320’den fazla uzman katılım sağlıyor. 

"ULUSLARARASI TOPLUM, UKRAYNA'DA BARIŞA ULAŞMANIN BAŞKA BİR YOLU OLMADIĞINI ANLAMALIDIR"

Forumda 25 Haziran 2024 tarihinde konuşma yapan Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Anrdiy Sıbiga, “Modern uluslararası ilişkilerde uzmanların rolü son derece önemlidir ve kamuoyunun liderleri olarak siz, stratejik karar alma ve ilgili politikaların oluşturulmasında önemli ölçüde etki sahibisiniz. Dışişleri Bakanlığı, Uzman Ağının işgali tanımama ve yaptırım politikası, insan haklarının korunması ve uluslararası insancıl hukuk, Karadeniz-Azak bölgesinin güvenliği, kültürel mirasın korunması, insani politika, çevre ve ekonomi, Kırım’ın yerli halklarının haklarının iade edilmesi gibi tüm temel alanlarda Uluslararası Kırım Platformu’nun çalışmalarına sağladığı katkısını büyük ölçüde takdir ediyor.” dedi.

Ortak çalışmanın öneminin, Ukrayna'da barışın yeniden tesisi için çalışmaya hazır 92 ülke ve 6 uluslararası kurumdan 100 heyeti bir araya getiren İsviçre'deki Birinci Barış Zirvesi’nde ortaya çıktığını belirten Sıbiga, “BM Şartı'na ve genel olarak uluslararası hukuka olan bağlılığı, yani kapsamlı, adil ve kalıcı bir barışa ulaşma ihtiyacı zirvenin tüm katılımcıları tarafından teyit edildi. Ukrayna'nın Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) şehri üzerindeki egemenliği yeniden sağlanmadan Ukrayna'nın toprak bütünlüğü mümkün değildir. Tüm uluslararası platformlarda, Rusya’nın Ukrayna'ya karşı başlattığı geniş çaplı işgal saldırısının temel nedeninin 10 yıl önceki Kırım'ın işgalinin olduğunu vurgulamamız gerekiyor. Bu nedenle uluslararası toplum, Ukrayna'da adil ve sürdürülebilir bir barışa ulaşmanın, Kırım'ın ve işgal altındaki tüm toprakların geri alınmasından başka bir yolu olmadığını anlamalıdır.” şeklinde konuştu.

Ayrıca konuşmasında Sıbiga, Kırım'da işgalcilere karşı mücadelede Kırım Tatarlarının önemli rol oynadığını vurguladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.