SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Cumhurbaşkanı dünya liderlerine seslendi!

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 26 Mayıs 2024 tarihinde dünya liderlerine seslendiği bir video yayımladı. Zelenskıy, dünya liderlerine Küresel Barış Zirvesi'ne katılma çağrısında bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 26.05.2024 13:07
Haber Güncellenme Tarihi: 26.05.2024 15:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Cumhurbaşkanı dünya liderlerine seslendi!

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski), 26 Mayıs 2024 tarihinde dünya liderlerine seslendiği bir video yayımladı. Zelenskıy, videoda  Rusya’nın 23 Mayıs 2024’te Harkiv’e saldırısı sonucu yerle bir ettiği matbaadan seslendi.

ZELENSKIY, ABD VE ÇİN LİDERLERİNE SESLENDİ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, video mesajında 15 Haziran’da yapılacak  Küresel Barış Zirvesi'ne katılması için ABD Başkanı Joe Biden'a ve Çin Başkanı Şi Cinping’e çağrıda bulundu.  Zelenskıy, “BM Şartı'nın da bu kitaplar gibi yakılmasını istemiyoruz.” dedi.

Zelenskıy yayımladığı mesajında şu ifadelere de yer verdi:

“Rusya diyalog istiyor mu? Ukrayna, müzakereler sırasında Rusya'nın yalan söyleme konusunda dünyanın en büyük deneyimine sahip… Özellikle Rusya'nın bu savaşı hazırlamak için örtbas ettiği yalanlar. İşte tam da bu yüzden küresel çabalara ihtiyaç var; Rusya'nın kandıramayacağı liderlerin Küresel Barış Zirvesi. Dünyada kimin, daha önce onlarca kez olduğu gibi Rus roketleri ve topçuları tarafından kaçınılmaz olarak bozulacak olan ateşkesi talep etmekle yetinmeyip, savaşı gerçekten bitirmek istediğini gösterecek zirve…”

RUS BİRLİKLERİ, HARKİV'E 90 KİLOMETRE UZAKLIKTAKİ SINIR YAKININDA YENİ BİR GRUP ASKER TOPLUYOR

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rus birliklerinin Harkiv'e 90 kilometre uzaklıktaki sınır yakınında yeni bir grup asker topladığını söyledi.

Zelenskıy konuya ilişkin "Rusya saldırganlığın tek kaynağıdır ve sürekli olarak savaşı genişletmeye çalışmaktadır. Şu anda, bu günlerde kendimizi bu yerden 60 kilometre kuzeydoğuda bir başka Rus saldırı girişimine karşı koruyoruz. Rusya buradan 90 kilometre kuzeybatıda da saldırı hazırlığı yapıyor, sınırımızın yakınına başka bir grup asker topluyor. Bütün bunları yapan barış istemiyor.” ifadelerini kullandı.

BİRİNCİ KÜRESEL BARIŞ ZİRVESİ İSVİÇRE’DE YAPILACAK

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, 19 Mart 2024 tarihinde video konferans yoluyla düzenlediği uluslararası basın toplantısında önemli açıklamalarda bulunmuştu. Kuleba, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’nın “barış formülünün” halihazırda geçerli olan en gerçekçi plan olduğunu vurgulamıştı. Kuleba, toplantıda Ukrayna’nın İsviçre ev sahipliğinde "Birinci Küresel Barış Zirvesi" düzenleyeceğini duyurmuştu.

ZELENSKIY, HARKİV’DE RUS SALDIRILARI SONUCUNDA ZARAR GÖREN MATBAAYI ZİYARET ETTİ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 23 Mayıs 2024 tarihinde Rus saldırıları sonucunda Harkiv’de zarar gören bir matbaayı ziyaret etmişti.  Zelenskıy, konuya ilişkin “Dün Rusların füze saldırısında burada 7 kişi öldü. Ailelerine ve dostlarına baş sağlığı diliyorum. 21 kişi yaralandı. Matbaa yıkıldı, on binlerce kitap yakıldı. Pek çok çocuk kitabı, eğitim materyali ve ders kitabı...” demişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.