SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna’nın Washington Büyükelçisi Markarova’dan ABD Senatosundan geçmesi beklenen pakete ilişkin açıklama

Ukrayna’nın Washington Büyükelçisi Oksana Markarova, ABD Senatosunda Ukrayna'ya yönelik yardım fonlarını içeren paket 12 Şubat tarihinde tekrar görüşüleceğini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2024 13:11
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2024 15:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna’nın Washington Büyükelçisi Markarova’dan  ABD Senatosundan geçmesi beklenen pakete ilişkin açıklama

ABD Senatosunun uzun zamandır gündemi güney sınırının güvenliği ile Ukrayna ve İsrail'e yardımları da kapsayan 118 milyar dolarlık paket üzerineydi.

Ukrayna’nın Washington Büyükelçisi Oksana Markarova, ABD senatosundan geçmesi beklenen tasarının sürecine ilişkin açıklama yaptı.  Markarova, “Senato, Ukrayna'yı da içeren HR 815 numaralı uluslararası yardım tasarısını geçirmeye yönelik bir sonraki adımı attı. HR 815 sayılı yasa tasarısının orijinal metninin daha önce Senatör P.Murray  tarafından önerilen metinle değiştirilmesine ilişkin tartışmanın durdurulması kararını 60'ı gerekli olmak üzere 67 senatör destekledi, 27 senatör ise aleyhte oy kullandı” dedi.

Markarova, bir sonraki toplantının 12 Şubat tarihinde Washington saatiyle 12.00'de (Kıyiv saatiyle 19.00) gerçekleştirileceğini duyurdu. Markarova, bugünkü oylama öncesinde Senato, izolasyon yanlısı Sen Lee'nin HR 815 ile ilgili değerlendirmeyi geciktirebilecek bir kararı yeniden gözden geçirme önerisini reddettiğini ve gerekli 51 senatörden toplam 40 senatörün buna oy verdiğini bildirdi.

TASARI UKRAYNA VE İSRAİL’E SAĞLANACAK YARDIMLARI DA KAPSIYOR

ABD Senatosunda görüşülen 118 milyar dolarlık paketin içerisinde Ukrayna ve İsrail’e gönderilecek yardımlarda yer alıyor. ABD Başkanı Joe Biden, yazılı açıklamasında sınır güvenliğinin artırılması için daha fazla kaynak ayrılması ve Ukrayna ile İsrail'e yardımların bir an önce ulaşabilmesi için paketin bir an önce geçmesi konusunda Kongre üyelerine çağrı yapmıştı. Biden, "Tasarıyı masama gönderin, derhal imzalayacağım" demişti.

118 MİLYAR DOLARLIK YARDIM PAKETİ

ABD Senatosunun gündeminde olan güvenlik tasarısında Ukrayna’ya 60 milyar dolar, İsrail'e ise 14 milyar doları güvenlik yardımı, 10 milyar doları ise Ukrayna, Gazze Şeridi ve Batı Şeria gibi çatışma bölgelerindeki sivillere insani yardım için kullanılacağı kaydedildi.  ABD sınırında güvenliği arttırmak için ise 20 milyar dolar ayırdı. Tasarıda diğer 2.4 milyar dolar Kızıldeniz'de ve 4.8 milyar dolar ise Tayvan'daki savunma operasyonlarında kullanılmak üzere planlandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.