SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna, Olimpiyat Komitesinin kararını kınadı

Ukrayna Gençlik ve Spor Bakan Vekili Matviy Bidniy, IOC'in Rus ve Belaruslu sporcuların 2024 Paris Olimpiyat Oyunları'na "tarafsız sporcu" olarak katılması kararına yönelik, “Savaş zamanında beyaz tarafsızlık bayrağı arkasına saklanamazsınız.” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 09.12.2023 11:15
Haber Güncellenme Tarihi: 09.12.2023 11:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna, Olimpiyat Komitesinin kararını kınadı

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Rus ve Belaruslu sporcuların 2024 Paris Olimpiyat Oyunları'nda "tarafsız sporcu" statüsü ile katılabileceğini duyurdu. Ukrayna IOC’nin kararını şiddetle kınadı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından dün yapılan açıklamada, Rus ve Belaruslu sporcuların 2024 Paris Olimpiyat Oyunları'nda "tarafsız sporcu" statüsünde yarışmalara katılmalarına izin verileceği açıklandı. Sporcuların müsabakalarda Rusya ve Belarus'a ait bayrak, amblem ve marşlar kullanılamayacağını vurgulandı. Ayrıca, 2024 Olimpiyat Oyunlarına tarafsız olarak katılacak Rus ve Belaruslu atletlerden, diğer sporcular için geçerli olan tüm anti-doping kurallarını karşılamaları istenecek.

Öte yandan Rusya’nın Ukrayna'ya karşı yürüttüğü savaşı aktif olarak destekleyen sporcuların olimpiyatlara katılmasına ise izin verilmeyeceği belirtildi.

UKRAYNA IOC KARARINI KINADI

Ukrayna Gençlik ve Spor Bakanlığı ise IOC’nın Rus ve Belaruslu sporcuların 2024 Paris Olimpiyat Oyunlarına "tarafsız sporcu" statüsünde katılabileceği yönündeki kararını şiddetle kınadı.

Ukrayna Gençlik ve Spor Bakan Vekili Matviy Bidniy, IOC kararını değerlendirirken şu ifadelerine yer verdi:

“Savaş zamanında beyaz tarafsızlık bayrağı arkasına saklanamazsınız. Avrupa'nın İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en kanlı savaşının devam ettiği ve bir ulusun diğerini yok etmeye çalıştığı bir dönemde tarafsızlık, sorumsuzluk ve katillere zımnen rıza göstermek anlamına geliyor. IOC İcra Komitesi üyelerinin sorumsuz kararını şiddetle kınıyoruz.

Rusya, Olimpiyat ateşkesini üç kez ihlal eden tek devlettir. Olimpiyatlara alternatif bir müsabaka düzenlemeye çalışan tek ülke de Rusya. Olimpiyatlara tanklarla gelme tehdidinde bulunan tek devlet de Rusya'dır. Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin terörist ülkeye karşı tavrını değiştirmesi için Rusya'nın başka ne yapması, başka kimi öldürmesi gerekiyor?”

2024 Yaz Olimpiyatları, 26 Temmuz-11 Ağustos 2024 tarihleri arasında Paris'te düzenlenecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.