SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Savunma Bakanı Umerov ABD’li mevkidaşı Austin ile görüştü

Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin arasında 4 Mart’ta bir görüşme gerçekleşti. Austin, Ukrayna’ya yardım etmeyi sürdüreceklerini yineledi.

Haber Giriş Tarihi: 05.03.2024 09:54
Haber Güncellenme Tarihi: 05.03.2024 10:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Savunma Bakanı Umerov ABD’li mevkidaşı Austin ile görüştü

Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile 4 Mart’ta bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İki bakan, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal girişimine ilişkin son gelişmeleri değerlendirdi.

Umerov, görüşmeye dair yaptığı açıklamada, mevkidaşı Austin ile verimli bir haftalık görüşme yaptıklarını belirtti. Ayrıca görüşmede Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Oleksandr Sırskıy’ın savaş alanındaki mevcut durum hakkında Austin’in bilgilendirildiği kaydedildi.

UKRAYNA’YA DESTEK DEVAM EDECEK

Pentagon tarafından yapılan açıklamada ise "Bakan Austin, ABD ile yaklaşık 50 müttefik ve ortaktan oluşan koalisyonumuzun, Rus saldırganlığına karşı devam eden mücadelesinde Ukrayna'yı desteklemeye devam edeceğini yineledi" ifadeleri yer aldı.

ULUSAL GÜVENLİK TASARISI

Açıklamada, Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in ulusal güvenlik tasarısının acilen geçirilmesi gerektiği konusunda hemfikir oldukları ve bu noktada yakın temasta kalma sözü verdikleri ifade edildi.

 95.3 MİLYAR DOLARLIK YARDIM PAKETİ

ABD Senatosu, 13 Şubat 2024 tarihinde gerçekleştirdiği oylamayla 60 milyar dolarlık bölümü Ukrayna'ya tahsis edilecek olan toplamda 95.3 milyar dolarlık dış yardım finansmanını onaylamıştı. Yasa, Ukrayna'ya gönderilecek 60 milyar dolar haricinde, İsrail'in Hamas'la savaşı için 14 milyar dolar, Çin'e karşı Tayvan ve Hint-Pasifik'teki ortaklarına 8 milyar dolar ve Gazze'ye 9,2 milyar dolar insani yardım sağlanmasını öngörüyordu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.