SON DAKİKA
Hava Durumu

Milli Savunma Bakanlığından PKK/YPG'li teröristleri ağırlayan Fransa Senatosu'na tepki

Türkiye'nin Milli Savunma Bakanlığı (MSB), PKK/YPG'li teröristleri ağırlayan Fransa Senatosu'na tepki gösterdi.

Haber Giriş Tarihi: 28.03.2023 12:13
Haber Güncellenme Tarihi: 28.03.2023 12:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Milli Savunma Bakanlığından PKK/YPG'li teröristleri ağırlayan Fransa Senatosu'na tepki

Fransa Senatosu'nda 26 Mart 2023 tarihinde "Nevruz" dolayısıyla düzenlenen bir etkinliğe, bölücü terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG ve bunun kadın kolları YPJ mensupları ile SDG mensupları davet edildi. Skandal resepsiyona çok sayıda Fransız senatör ve politikacı da katıldı.
Teröristler, Fransa Senatosu'nda alkışlandı. Yapılan konuşmalarda bölücü terör örgütünün eylemleri takdir edilirken bir diğer terör örgütü olan DEAŞ karşısında bölücü terör örgütü PKK/YPG'ye desteğin sürdürüleceği mesajı verildi.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI: MÜTTEFİKLİK RUHUNA AYKIRI!

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı (MSB) bugün konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Bu hareket, müttefiklik ruhuna aykırı olduğu gibi NATO'nun terörle mücadelesinin de içini boşaltmaktadır." ifadelerine yer verdi.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), PKK/YPG'lilerin Fransa Senatosunda ağırlanmasına tepki gösterdi. MSB'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"NATO üyesi Fransa'nın parlamentosunda eli kanlı PKK/YPG terör örgütünün temsilcilerinin ağırlanması, parlamentonun saygınlığına gölge düşürmüştür. Bu hareket müttefiklik ruhuna aykırı olduğu gibi NATO'nun terörle mücadelesinin de içini boşaltmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri, her halükarda tüm terör örgütlerine karşı mücadelesine aralıksız devam edecektir."

TÜRKİYE'DEN FRANSA'YA TEPKİ

Fransa Senatosu'nda, bölücü terör örgütü PKK/YPG mensuplarının ağırlanması ve teröristlere "onur" ödülü verilmesinin ardından Türkiye'nin tepkisi gecikmedi. Yaşanan skandal sonrası Fransız Senatosu ve Fransa Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişim başlatıldı.

FRANSA'NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ DIŞİŞLERİNE ÇAĞRILDI

Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Herve Magro dün Türkiye Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. Türkiye'nin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, terör örgütü mensuplarının Fransa Senatosu'nda ağırlanmalarının yanı sıra sözde onur madalyasıyla ödüllendirilmelerinin kabul edilmediği ve bu olayın kuvvetle kınandığı vurgulandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.