SON DAKİKA
Hava Durumu

Avustralya'da Çin üretimi kamera sistemleri güvenlik nedeniyle yasaklanıyor!

Avustralya, güvenlik nedeniyle Çin merkezli teknoloji şirketlerinin ürettiği tüm kameraları ve dahili iletişim sistemlerini yasakladı.

Haber Giriş Tarihi: 01.02.2024 20:19
Haber Güncellenme Tarihi: 01.02.2024 21:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Avustralya'da Çin üretimi kamera sistemleri güvenlik nedeniyle yasaklanıyor!

Avustralya hükumeti, güvenlik nedeniyle Çin merkezli teknoloji şirketlerinin ürettiği tüm kameralar ve dahili iletişim sistemlerini federal milletvekillerinin ofislerinden kaldırmaya başladığını açıkladı. Konuya ilişkin açıklama yapan bir Avustralya Maliye Bakanlığı yetkilisi, Çin merkezli teknoloji şirketlerinden Hikvision ve Dahua tarafından geliştirilen ve üretilen güvenlik kameralarının 65 ofiste kurulu olduğunu bildirdi. Ayrıca kameraların, Çin istihbaratına bilgi paylaştığı gerekçesiyle kaldırılmaya başlandığını ve 45 ofiste Çin menşeli güvenlik kameralarının dahili iletişim sistemleriyle birlikte kaldırılacağını belirtti.

ÇİN ŞİRKETLERİ HİKVİSİON VE DAHUA'DAN VERİ SIZINTISI!

Çin merkezli teknoloji şirketi Hikvision ve Dahua tarafından geliştirilen ve üretilen kamera, dahili telefon, elektronik giriş sistemi ve video kayıt cihazlarının, Avustralya Savunma Bakanlığının yanı sıra Avustralya Dışişleri Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı da dahil hükumetin birçok binasında kullanıldığı belirtildi.

Avustralya Savunma Bakanlığı ise daha önce, Çinli teknoloji şirketlerinin ürettiği tüm kameraların Çin istihbaratına bilgi topladığı endişesiyle bakanlık binalarından kaldırılacağını kaydetmişti.

HUAWEİ VE ZTE'NİN 5G ÜRÜNLERİ YASAKLANMIŞTI

ABD, Kasım 2022'de ulusal güvenlik endişesi nedeniyle aralarında 5 Çinli teknoloji firmasından yeni iletişim ekipmanlarının ithalatını ve bunların ülkede satışını yasaklamıştı. Ürünlerinin ithalatı ve ülkede satışı yasaklanan teknoloji şirketleri arasında Huawei'nin yanı sıra ZTE, Hikvision, Dahua ve Hytera'nın da yer aldığı belirtilmişti.

Avustralya daha önce Çinli firmalar Huawei ve ZTE'nin 5G ürünlerinin kullanımını da yasaklamıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.