SON DAKİKA
Hava Durumu

Hatay künefesi ve ipeği coğrafî işaret aldı

Türk Patent ve Marka Kurumu, damaklarda eşsiz bir tat bırakan Hatay künefesine ve Hatay'ın yumuşak ipeğine coğrafî işaret kazandırdı.

Haber Giriş Tarihi: 08.02.2024 12:40
Haber Güncellenme Tarihi: 08.02.2024 14:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Hatay künefesi ve ipeği coğrafî işaret aldı

Hatay denildiğinde akla ilk gelen lezzet olan künefe, aynı zamanda Türkiye'nin meşhur lezzetlerinden birisi. Hatay, ayrıca yumuşak ipek için ilk tercihlerden birisi olarak ön plana çıkıyor. Bu kapsamda çok sayıda insanın tercih ettiği Hatay künefesi ve ipeği bir kez daha ün kazandı. 

TÜRK PATENT VE MARKA KURUMUNDAN HATAY KÜNEFESİNE VE İPEĞİNE COĞRAFÎ İŞARET

Türk Patent ve Marka Kurumu, Hatay'ın meşhur künefesine ve ipeğine coğrafî işaret kazandırdı. Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından paylaşılan bilgiye göre Patent Kurumu, eşsiz lezzet olan Hatay künefesine ve Hatay ipeğine coğrafî işaret verdi.

HATAY YENİDEN AYAĞA KALKMAYA ÇALIŞIYOR

6 Şubat 2023 tarihinde, merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler, Türkiye'yi derin bir yasa boğdu. 11 ilin etkilendiği çevre illerden biri olan Hatay ise en çok yıkıma uğrayan şehir oldu. Resmi sayılara göre 50 binin üzerinde vatandaşın hayatını kaybettiği depremde Hatay derin bir yara aldı. Kültürel mirasın beşiği Hatay, yeniden ayağa kalkmaya çalışıyor. 

Ülke genelinde yapılan nakdi yardımların yanı sıra yeni inşaların başlatıldığı Hatay'da, yeniden turistlerin gözdesi olmak için çalışmalar devam ediyor. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.